Nie żyje Robert Frank. Legendarny fotograf miał 94 lata

The Americans by Robert Frank

W wieku 94 lat odszedł  jeden z największych fotografów dokumentalnych – Robert Frank. Człowiek, który zmienił podejście do fotografii. Do jego najsłynniejszych dzieł należał album The Americans z 1959 r.

Robert Frank urodził się w 1924 r. w Zurychu. Nauki pobierał u fotografów i grafików, co zaowocowało pierwszym albumem 40 zdjęć. W wieku dwudziestu lat Frank opuścił Szwajcarię i wyruszył w swoją wielką podróż – do Ameryki. W 1948 udał się na wielka włóczęgę do Peru i Boliwii. Po podróży wydał album Peru, następnie udał się do Anglii i Walii. Z fotografii wykonanych w tych krajach powstał jego kolejny album Black White and Things.

Ożenił się z Mery Lockspeiser W 1953 r. powrócił do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku współpracował z domami mody i miesięcznikami m.in. McCall’s, Vogue, Fortune, W 1955 r. dzięki stypendium Guggenheima wyruszył w podróż, której celem jest uchwycenie wszystkich warstw społeczeństwa amerykańskiego. Zdjęcia z tej podróży zebrane w albumie The Americans, wykonane w konwencji surowego realizmu, krytycznego wobec amerykańskiego mitu ziemi obiecanej, odbiły się szerokim echem na całym świecie czyniąc z Roberta Franka jednego z prekursorów kierunku w fotografii zwanego fotografią antymomentyzmu.

Po wydaniu The Americans Frank przeniósł swoje zainteresowane na film. Stworzył w latach 50. i 60. XX w. kilka filmów eksperymentalnych i dokumentalnych wpisujący się w nurt twórczości nazwany później Beat Generation. Jego sposób fotografii przełamał ustaloną formułę zdjęć reporterskich i dokumentalnych. Frank zastąpił ostre, dobrze oświetlone zdjęcia o nienagannej kompozycji zdjęciami z przypadku, bez ustawiania bohaterów, ukazujących ich w ich naturalnym otoczeniu i w trakcie codziennych czynności.

W latach 70. XX w. wrócił do fotografii, zmieniając jednak swój styl z dokumentacyjnego, na bardziej artystyczny, osobisty, abstrakcyjny i eksperymentalny. Z tego okresu pochodzi jego album The Lines of My Hand stanowiący rodzaj fotograficznej autobiografii artysty.

Nie żyje Charlie Cole. Autor słynnego zdjęcia “Tank Man”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here