Wirginia Woolf w 1929 roku postulowała o własny dochód i własny pokój zamykany na klucz dla każdej twórczyni. W 2018 roku własna pracownia dla większości artystek nadal jest jedynie marzeniem.
W Bytomskiej Galerii Kronika powstaje Projekt: Marzanna w ramach cyklu Służbówka. Kuratorka Dorota Hadrian wychodzi na przeciw kobietom-artystkom, które muszą łączyć pracę twórczą z rolą głowy rodziny. Wie, że większość żon i matek bierze na siebie większość obowiązków domowych, w efekcie praca, dzieci i dom zabierają im czas wolny, a napędzane są wyrzutami sumieniam czy niezdrowym dążeniem do perfekcji.
Hadrian działając nad projektem Słóżbówka byłą zainspirowana problematyką szeroko pojętej przemocy ekonomicznej i kulturowej wobec kobiet. W tym artystek, które nie mają okazji by się realizować. Postanowiła zaprosić kobiety do symbolicznego działania – siostrzanego tworzenia.
Marzanna, która niegdyś była czczoną boginią słowiańską, aktualnie kojarzona jest jedynie z rolą kukły. To ma nawiązywać do utraconej wartości matki jako bogini płodności i kobiety, jako bogini własnej cielesności. Wystawiona na znęcanie się gawiedzi, rozszarpywanie sukni, podtapianie w kałużach, topienie w pobliskiej rzece i palenie niczym czarownicy – zostanie na nowo uszyta w Kronice.
Tę wewnętrzną boginię, panią własnego życia, będą odtwarzać kobiety zaproszone przez Dorotę Hadrian do tworzenia rzeźby z materiałów odrzuconych, równocześnie obciążonych ogromnym bagażem emocjonalnym: własnych sukien ślubnych, tkanin, przedmiotów.
Hadrian zaprasza wszystkie chętne kobiety do zażegnania zimy i wstąpienia w fazę pełnego rozkwitu wiosny. W ramach zszywania wspólnej bogini w dniach 12 – 23 marca odbędzie się kolektywne działanie, babskie tworzenie: rzeźbienie, szycie, gadanie, odlewanie wybranych części ciała i wmontowywanie ich w wielopostaciową Marzannę.