Do Dna – premiera płyty z muzyką ze spektaklu

Do Dna
foto: Bartek Cieniawa
Do dna to spektakl dyplomowy studentów specjalności wokalno-aktorskiej  krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Swoją premierę miał on w listopadzie 2016, natomiast w miniony poniedziałek odbyła się premiera płyty o tym samym tytule, na której zarejestrowane zostały pieśni użyte w spektaklu.

Fenomen wśród dyplomów

Do dna to bez wątpienia fenomen, rzadko spotykany wśród przedstawień dyplomowych. Świadczą o tym liczne nagrody, od dwóch lat pełne widownie, wyprzedane bilety i owacje na stojąco. Spektakl, wyreżyserowany przez Ewę Kaim, stworzono na podstawie pieśni ludowych pochodzących ze zbiorów Oskara Kolberga i ks. Władysława Skierkowskiego oraz ze Śpiewnika Kurpiowskiego. To właśnie one tworzą całą dramaturgię i historie opowiadane w spektaklu. Oczywiście jest to również zasługa dramaturga – Włodzimierza Szturca, Dawida Rudnickiego, który przygotował aranżację do pieśni i oczywiście wspaniałych, młodych wykonawców: Weroniki Kowalskiej, Agnieszki Kościelniak, Dominiki Guzek, Jana Marczewskiego i Łukasza Szczepanowskiego.

Jest płyta!

Rok temu w studiu nagraniowym Radia Kraków rozpoczęły się prace nad płytą z muzyką ze spektaklu. Po dość długim oczekiwaniu – jest! W poniedziałek, 29 października, odbyła się premiera krążka Do dna. Znajdują się na nim 32 kompozycje. Nie są to wszystkie utwory, które możemy usłyszeć podczas spektakli na żywo. Jak mówiła reżyser, Ewa Kaim:

Na płycie nie znajdą się wszystkie piosenki ze spektaklu, bo niektóre są bardzo związane ze sceną. Trudno nam dokonać wyboru, trudno z nimi się rozstać. Różni się również aranżacja niektórych utworów znajdujących się na płycie. Jednak dla wszystkich fanów spektaklu oraz po prostu  wielbicieli muzyki ludowej jest to pozycja obowiązkowa.

Płytę kupić można stacjonarnie w kasie Teatru AST oraz w internetowej księgarni AST.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here