Ponad 160 zdjęć w finale Grand Press Photo 2019

Fot. Materiały prasowe

W sumie 140 fotografii – w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży – nominowało jury do finału tegorocznej edycji Grand Press Photo. O nagrody powalczą też cztery projekty dokumentalne oraz zdjęcia w kategorii Young Poland.

Ponad 160 zdjęć w finale Grand Press Photo 2019

Do konkursu zgłoszono w tym roku 4,5 tys. zdjęć. Oceniane były w siedmiu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych i w pięciu kategoriach w grupie reportaży. W ramach projektów dokumentalnych zgłoszono 28 prac.

W dniach 25-27 kwietnia w Warszawie w hotelu Sixty Six obradowało jury w składzie: przewodniczący jury Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures), Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz. Nominowało do finału 60 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Jednak dopiero po sprawdzeniu plików źródłowych nominowanych zdjęć zostaną one ostatecznie zakwalifikowane do finału.

Fot. Archiwum PRESS
W tym roku po raz drugi w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogą w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w Grand Press Photo.

Zdjęcia zgłaszane do tej kategorii muszą reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną. Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano 26.

W specjalnym konkursie na Zdjęcie 30-lecia oceniano fotografie wykonane między 4 czerwca 1989 roku a 31 marca 2019 roku. Ich tematem miała być transformacja ustrojowa Polski. Na konkurs wpłynęło 176 prac – z uwagi na to, że wiele z nich nie nawiązywało do tematu i nie ilustrowało zmian, jakie zaszły w Polsce, po długiej dyskusji jury zdecydowało nie przyznawać nominacji i nagród w tym konkursie.

Photo Book of the Year 2018

W ramach GPP organizowany jest także osobny konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2018 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2018 konkuruje 18 publikacji.

Fot. Archiwum PRESS

Gala finałowa

Laureatów wszystkich konkursów poznamy na gali finałowej Grand Press Photo 2019, która odbędzie się 16 maja w Warszawie w Reducie Banku Polskiego. Organizatorami konkursu są magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here