Polikultura – jedyny taki festiwal!

Polikultura

Koncert, spektakl teatralny, pokaz iluzji, intermedialna instalacja, wystawa zdjęć z wyprawy na Ukrainę… Nadchodzi siódma edycja festiwalu Polikultura. Przez cztery kolejne dni będziemy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych w różnych krakowskich lokacjach.

Polikultura 16-19 maja 2019

Każda edycja festiwalu może pochwalić się różnorodnością wydarzeń. Tak samo będzie w tym roku. Organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji. Od inaugurującego festiwal pokazu iluzji Macieja Kulhawika, przez koncert zespołu Coals i spektakl teatralny. A to jeszcze nie wszystko! Hasło tegorocznej edycji festiwalu Polikultura brzmi Lustro. Po drugiej stronie. Ma ono sygnalizować nie tylko dosłowne, ale i w przenośni użycie zwierciadeł.

Program imprezy

Czwartek 16.05 19:00, Dziedziniec Collegium Maius | POKAZ ILUZJI Daj się oczarować! Polikulturowy wieczór z iluzją.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy niezapomniany pokaz przygotowany przez Macieja Kulhawika. Iluzjonista zaskoczy nas wymykającymi się regułom czasu i przestrzeni występami. Maciej Kulhawik przeniesie widzów do fantastycznego świta, w którym niemożliwe staje się możliwe. Jest to pretekst do popuszczenia lejców wyobraźni przed kolejnymi atrakcjami przygotowanymi na czas festiwalu.

Piątek 17.05

17:00, Hotel Cracovia | WERNISAŻ INSTALACJI Odbicia, przygotowanej we współpracy z Kołem Naukowym WAW IN-AW BASTA!

Kto ma wpływ na odbiór sztuki? Kto albo co jest ważniejsze? Dzieło czy odbiorca? Podmiot czy przedmiot? Intermedialna instalacja łącząca obraz i dźwięk posłuży do odwrócenia roli dzieło-odbiorca. W ten sposób goście wystawy będą mogli spojrzeć na eksponat, kórrym są oni sami. W myśl hasła tegorocznej edycji festiwalu zwiedzajacy przejrzą się w lustrze rzeczywistości.

20:00, Klub Żaczek | KONCERT zespołu COALS

Duet stworzony przez Katarzynę Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego w 2017 roku wypuścił swój debiutancki album Tamagotchi, gdzie łączą elementy hiphopu, folku i elektroniki. Wydawnictwo otworzyło im drogę do występów na takich imprezach jak Primavera Festival w Barcelonie czy Opener w Gdyni.

Do współpracy nad EP’ką Klan zaprosili takich gości jak Schafter, Piernikowski, Dianka, Bella Ćwir i Kubi Producent. Każdy z zaproszonych artystów na swój własny sposób interpretuje pojęcie hiphopu. Motywem przewodnim Klanu jest wirtualne, senne miasto, gdzie duet prowadzi dialog ze swoimi goścmi. Wszystko osnutę aurą senności i uwiecznione na analogowej taśmie.

Sobota 18.05, Polsko-Ukraińka fundacja Zustricz | WERNISAŻ WYSTAWY ZDJĘĆ Z PODRÓŻY NA UKRAINĘ — Kultura, życie, ludzie — w głąb Ukrainy 

Niczym w lustrze skonfrontujemy podobieństwa i kontrasty pomiędzy rówieśnikami — studentami Uniwersytetu Jagielońskiego i Uniwersytetu w Krzemieńczuku. Podczas wernisażu goście będą mieli szansę nie tylko obejrzeć relację z podróży na Ukrainę, ale wysłuchać obserwacji i przemyśleń studentów — uczestników wymiany.

Niedziela 19.05 15.00, Klub Cabaret | SPEKTAKL Diamentowy śnieg

Czy obecnie potrafimy odczytywać baśnie? Co ludowa historia, wyeksploatowana przez amerykański przemysł filmowy, może powiedzieć o problemach, które dotyczą społeczność globalnej wioski? Które wersje opowieści są nam bliższe? Oryginał czy kultowe adaptacje z dzieciństwa?