Pomóż wydać nowe książki fotograficzne

0
255
Fot. Michał Adamski

Fundacja PIX.HOUSE wydaje dwie nowe książki fotograficzne. Potrzebna jednak Wasza pomoc, aby zebrać brakujące fundusze na dokończenie prac.

 

Pierwsza publikacja to opowieść o sytuacji polityczno-społecznej we współczesnych Węgrzech Pies o dwóch ogonach Michała Adamskiego. Książka, jak czytamy na stronie zbiórki jest opowieścią o społeczeństwie zagubionym pomiędzy rzeczywistością w jakiej żyje a propagandową wizją silnego państwa. W czasach, kiedy fake newsy stały się codziennością, coraz łatwiej rządzącym wywoływać poczucie strachu i budzić emocje, które stają się przyczyną głębokich podziałów w społeczeństwie. Co pozwala zdobywać i utrzymywać władzę. W książce znajdzie się 40 fotografii oraz cytaty z oficjalnych przemówień Viktora Orbana i kampanii wyborczej węgierskiej parti Pies o Dwóch Ogonach.

 

Pierwszy raz byłem na Węgrzech w 1997 roku, pamiętam swój zachwyt Budapesztem, jako miastem pełnym pięknych zabytków, ale również pełnego zdobyczy kapitalizmu. Przez nastepne kilkanascie lat starałem się śledzić sytuację na Węgrzech, ale znałem ją przede wszystkim z polskich mediów. Docierały do mnie informacje o odradzających się nastrojach nacjonalistycznych, o kryzysach i coraz gorszej sytuacji ekonomicznej Węgrów. Ze zdziwieniem przyjąłem chęć “budowy” Budapesztu w Warszawie. Dlatego byłem ciekawy kraju, który stał się wzorem do naśladowania także dla inny państw w naszym regionie i w 2017 roku rozpocząłem intensywną pracę nad projektem i przez 3 kolejne lata wielokrotnie gościłem w kraju tokaja, papryki i Viktora Orbana – opisuje michał. I dodaje: – Kluczem do opowiedzenia o manipulacjach i absurdach życia w orbanowskich Węgrzech jest dla mnie partia Pies o dwóch ogonach. Jest to partia założona przez grupę artystów, którzy poprzez performance, happeningi oraz działania w przestrzeni miejskiej próbują demaskować manipulacje rządu oraz wyśmiewają polityków, którzy zrobią i powiedzą wszystko żeby zdobyć władzę.

Koncepcja i fotoedycja jak podkreśla Michał Adamski są już gotowe. Do pracy nad edycją zaprosił Ewę Meissner Filipa Ćwika. Nad opracowaniem graficznym pracuje Andrzej Dobosz. 

Fot. Michał Adamski

Druga publikacja Cu Chi Tunnels Restoration Report Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity, jest analizą współczesnego kontekstu zabytku architektury – sieci 250 km tuneli, używanych przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej. W książce znajdą się zdjęcia, wywiady, mapy, opisy techniczne i legendy miejskie narosłe wokół tajnej sieci tuneli. Jak podkreślają twórcy gotowy jest projekt graficzny i edycja zdjęć oraz zabezpieczone środki konieczne na pokrycie większej części kosztów druku.

250 kilometrowa sieć tuneli używanych w czasie wojny przez partyzantów to labirynt korytarzy zbudowanych na trzech poziomach, umożliwiający przetrwanie w czasie kiedy życie na powierzchni było niemożliwe – gdy amerykańskie bombardowania zmieniły prowincję Cu Chi w zgliszcza pozbawione roślin, zwierząt i ludzi. Tunele rozbudowane w czasie wojny wietnamsko-amerykańskiej do rozmiarów podziemnego miasta, były odpowiedzią na brutalność tego konfliktu, materializującą się w formie utrzymywanych w tajemnicy, ciasnych, ciemnych i pełnych robactwa korytarzy – opisują Michał i Ania.

Vana wychodzi z tunelu, An Nhơn Tây, 26.03.2018.

I Ty możesz zostać mecenasem

W Internecie ruszyła zbiórka na na dofinansowanie druku dwóch książek fotograficznych.

Edycję zdjęć, przygotowanie tekstów, ich redakcję i tłumaczenie, projekty graficzne oraz większą część druku finansujemy ze środków fundacji PIX.HOUSE. Mogliśmy liczyć na Wasze wsparcie już wiele razy. Mamy nadzieję, że i w tym przypadku dzięki Waszej pomocy dwie ciekawe pozycje wydawnicze będą mogły zostać pokazane w formie materialnej. Aby dokończyć prace brakuje nam już niewiele – podkreślają organizatorzy zbiórki

Zbiórka  potrwa przez najbliższe 30 dni. Do zebrania 9000 zł. Zapraszamy do wsparcia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments