Mr Doodle nabazgrolił sobie dom!

0
362
Mr Doodle
źródło: pixabay.com

Wyobraźnia ludzka nie zna granic, o czym niejednokrotnie się przekonaliśmy. Puszczać wodze fantazji można zwłaszcza w sferze architektury. Widzieliśmy już Dom Futuro czy Bąbelkowy Dom w Cannes, które zaskakują swoimi kształtami. Czas na rezydencję-dzieło sztuki stworzoną przez Mr Doodle’a.

Brytyjski artysta Sam Cox przez ponad dwa lata pracował nad pokryciem swojego domu bazgrołami. Monochromatyczne obrazki zdobią budynek od podłogi aż po sufit. Pomalowane zostały nawet sprzęty codziennego użytku, co daje spektakularny efekt.

Mr Doodle spełnił nietuzinkowe marzenie

Artysta od dziecka pasjonował się malowaniem i nie ukrywa, że pomysł zamieszkania w miejscu pełnym doodli chodził za nim od wielu lat. Jak wyznał dziennikarzom „Associated Press”, już etap tworzenia projektu był dla niego niezwykle ekscytujący. Pierwsze bazgroły pojawiały się w sypialni, ale w dość szybkim tempie pokryły resztę pomieszczeń. Tak oto malowanie po ścianach stało się symbolem sztuki, a nie aktem nieposłuszeństwa dzieciaków. Czyżby Mr Doodle właśnie przyczynił się do nieświadomego manifestu? Najmłodsi z pewnością by się ucieszyli.

Kreska do kreski

Projektowanie dzieła, wykonanie go i jednoczesne dokumentowanie są czasochłonnymi procesami. Należy dodać, że także drogimi. Zwięźle podsumował je sam artysta:

Zużyłem 900 litrów białej farby, 401 puszek czarnej farby w sprayu (na zewnątrz), 286 butelek czarnej farby kreślarskiej (do wnętrza) i 2296 wkładów do długopisów (użyłem tylko czterech długopisów o różnych rozmiarach, ale można je było ponownie napełnić, a wkłady wymienić). Animacja została stworzona w całości przeze mnie i składa się z 1857 zdjęć, żmudnie wykonanych między wrześniem 2020 a wrześniem 2022 roku. Cały dom jest prawdziwy, a wszystkie bazgroły zostały ręcznie narysowane na potrzeby animacji. To nie jest CGI.

Każdy pokój wyróżnia się innym typem obrazków, aby te idealnie oddawały charakter miejsca i jego przeznaczenie. Tak więc w kuchni znajdziemy rysunki najróżniejszego jedzenia, w łazience bazgroły imitujące krople wody, a w holu – zwierzęta (najpewniej strzegą bezpieczeństwa rezydencji). Wspomniany fenomen architektury znajduje się w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Kent, jednakże nie jest dostępny dla zwiedzających. Sam Cox mieszka tam wraz z żoną (Mrs Doodle). Poranki w wymarzonym domu traktują jak pobudki w raju. Co więcej, bazgroły ich wcale nie dekoncentrują.

Bazgroły sposobem na życie

Artysta niejednokrotnie udowadniał, że fantazyjne rysunki nie są wyłącznie ekspresyjnym wyrażaniem siebie, lecz także przyjemną pracą. Jego unikalny styl zyskał miano trendu DoodleWorld. Kreatywność Brytyjczyka przyczyniła się do owocnej współpracy z marką Puma w 2020 roku. Mr Doodle dołożył cegiełkę do wymyślnej – choć jednocześnie prostej – kolekcji, w której najbardziej wyjątkowym elementem okazała się dwustronna kurtka. Natomiast gama produktów była na tyle szeroka, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie i zakochać się w świecie bazgrołów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments