Mariusz Forecki zapowiada nową książkę fotograficzną

Fot. Materiały prasowe
Mariusz Forecki, fotograf-dokumentalista intensywnie fotografujący w Polsce i na terenach byłego ZSRR zapowiedział własnie wydanie swojej najnowszej książki fotograficznej Mechanizm, która pokaże efekt zmian w Polsce w latach 1989 – 2019.

30 lat na zdjęciach  – Mariusz Forecki zapowiada nową książkę

Opowieść w najnowszej książce Mariusza Foreckiego rozpoczyna się jeszcze w roku 1988 od zdjęć, a w zasadzie małych wglądówek przedstawiających wizytę brytyjskiej premier Margaret Thatcher w Hali Mirowskiej w Warszawie i zakup przez nią jabłek. Na zdjęciach zrobionych rok później możemy zobaczyć ostatni zjazd PZPR w sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wewnątrz panuje podniosła atmosfera. Natomiast tuż obok dworzec kolejowy Warszawa Centralna i manifestacja niewielkiej grupy opozycjonistów, rozganianej przez milicję gazem łzawiącym, płakami, czym tylko się da. Zdjęcia układają się w znaczącą dla polskiej społeczności historię w latach 1989 – 2019.

Książka będzie ważnym, fotograficznym dokumentem ewolucji polskiego społeczeństwa w ostatnich 30 latach, widzianej poprzez wydarzenia, które dotknęły każdego z nas i w większości nie trafiły na pierwsze strony gazet – mówi autor książki.  Początek lat 90-tych to duża wolność twórcza i świetny czas dla fotografa-dokumentalisty. Ruszyła rewolucja, która zmieni całe społeczeństwo – dodaje.

Fot. Mariusz Forecki

Książka zostanie wydana przez wydawnictwo PIX.HOUSE. Do współpracy fotograf zaprosił grafika i projektanta książek fotograficznych Andrzeja Dobosza, który zaprojektował jego ostatnią książkę o Rosji Człowiek w ciemnych okularach. 

Książka Mariusza ForeckiegoI ty możesz zostać jej mecenasem

W sieci ruszyła zbiórka funduszy na druk książki fotograficznej Mariusza Foreckiego o efektach zmian w Polsce. Kwota do uzbierania wynosi 20 tys. zł. Link do zbiórki znajdziecie tutaj. Dla osób, które wpłacą kwotę przygotowane zostały publikacji wydawnictwa PIX.HOUSE, które wydało książki fotograficzne m.in. Adriana Wykroty, Witolda Krassowskiego, czy Macieja Jeziorka.

O Autorze

Mariusz Forecki – fotograf-dokumentalista. Autor nagradzanych ksiązek z fotografią dokumentalną: I love Poland (2009), Kolekcja Wrzesińska (2011), W Pracy (2011), Człowiek w ciemnych okularach (2016). Ukończył Instytut Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Laureat wielu konkursów fotograficznych i autor wystaw. Swoje zdjęcia pokazywał na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie. Uhonorowany został m.in. medalem Związku Polskich Artystów Fotorafików i Nagrodą Artystycznych Miasta Poznania.