Już w przyszły wtorek (7 maja) bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Decydujący moment w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie Marek Lapis, poznański fotograf dokumentalista, który opowie między innymi o fotografii społecznej, dokumencie i reportażu, a także zaprezentuje swoją najnowszy album pt. Biało-Czerwona.
Pod koniec marca w Muzeum Powstania Warszawskiego wystartował nowy cykl pt. Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii. W jego ramach organizatorzy zapraszają najbardziej znanych i najważniejszych polskich fotografów, a także starają się nakłonić zaproszonych gości, aby ci oprócz swoich ikonicznych, powszechnie znanych prac zaprezentowali również te, które prywatnie uważają za najistotniejsze w swoim dorobku.
Marek Lapis jego Biało-Czerwona Polska
Bohaterem trzeciego spotkania będzie Marek Lapis – członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W swojej pracy zajmuje się fotografią społeczna, dokumentalną i reportażem. Zrealizowane dotychczas przez niego projekty fotograficzne zaowocowały wyjątkowo licznymi nagrodami. Marek Lapis jest zwycięzcą i finalistą m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, czy też National Geographic Polska.
Niedawno fotograf wydał swój najnowszy album pt. Biało-Czerwona. To wieloletni projekt społeczny dokumentalisty Marka Lapisa, który posługując się medium fotografii, opisuje jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona. W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych i politycznych barwy te nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej. Zdjęcia składające się na publikację Biało-Czerwona pochodzące z około 200 wyjazdów na terenie całej Polski, dokumentują nie tylko oficjalne, przesycone patosem imprezy patriotyczne, lecz również przeróżne aspekty życia społecznego. Projekt powstawał między 2009 a 2017 rokiem i został zakończony wydaniem albumu pod tym samym tytułem.
Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym sie nie spodziewał. Wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski uznałem, że ta ważna opowieść o współczesnych polakach opowiedziana na kanwie dwóch barw w pełni zasługuje na trwałą dokumentację w formie materialnej. Wydawnictwo albumowe będzie zapisem pamięci obecnych czasów dla przyszłych pokoleń – podkreśla fotograf.
Gdzie i kiedy?
Spotkanie odbędzie się w przyszły wtorek, 7 maja o godzinie 18:00, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79). Wstęp na spotkanie jest darmowy, jednak wcześniej należy dokonać rejestracji za pośrednictwem adresu mailowego spotkanie@1944.pl.