Maciej Parowski nie żyje. Miał 72 lata

Maciej Parowski

Maciej Parowski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej, wieloletni redaktor Nowej Fantastyki nie żyje. Miał 72 lata.

Informację o śmierci Macieja Parowskiego przekazała Redakcja Nowej Fantastyki:

Z ogromnym bólem przekazujemy tę wiadomość. Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany przyjaciel, mentor, ojciec redaktor – Maciej Parowski. Maciek był związany z “Fantastyką” od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. – napisali w oświadczeniu.

Z ogromnym bólem przekazujemy tę wiadomość. Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany przyjaciel, mentor,…

Publiée par Nowa Fantastyka sur Lundi 3 juin 2019

 

Maciej Parowski ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od 1974 dziennikarz: początkowo felietonista, kierownik działu kulturalnego, potem sekretarz redakcji i redaktor naczelny (1981) tygodnika studenckiego Politechnik. Od 1977 był kierowniem działu krytyki i nauki, natomiast od 1979 zajmował się  publicystyką w tygodniku Razem. Począwszy od 1968 zamieszczał opowiadania i felietony w Życiu Warszawy, Na Przełaj, Kulturze, Ekranie i Polityce. Od 1982 do początku 2013 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku Fantastyka (później „Nowa Fantastyka”), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny. Był redaktorem naczelnym kwartalnika Czas Fantastyki.

Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku „Na Przełaj”. W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie „Młodego Technika” za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. 30 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma Fantastyka, został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”