Księżniczka Czardasza Emmericha Kalmana to jeden z największych i najbardziej dochodowych hitów w historii operetki. Jej akcja rozgrywa się w Budapeszcie i Wiedniu na początku XX wieku. Leo Stein i Bela Jenbach stworzyli libretto osnute wokół miłości Edwina, syna arystokratycznej rodziny austriackiej do Sylvii Varescu, tytułowej szansonistki z budapesztańskiego variete Orfeum.
PONADCZASOWA OPOWIEŚĆ
Księżniczka Czardasza jest to ponadczasowa opowieść o obyczajowości i miłości, która w reżyserii Michała Znanieckiego zachwyca i uwodzi widza od pierwszej sceny. Historia aż tętni życiem i wciąga widza w wir wydarzeń, nagłych zwrotów akcji, angażując emocjonalnie. Naładowana została pozytywną energią artystów, która objawia się w tańcu, śpiewie i humorystycznych scenach, których nie brakuje w operetce.
Jeśli chodzi o wykonujących to bez reszty zachwyciła mnie Marcelina Beucher. Księżniczka Czardasza jest żywiołowa, temperamentna, kolorowa. Poruszyły mnie zarówno gra aktorska, jak i doskonały głos. Partnerujący jej Hubert Stolarski w roli księcia Edwina również podbił moje serce. Reszta obsady także zagrała na mistrzowskim poziomie.
ORKIESTRA, SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, CHOREOGRAFIA
W Księżniczce Czardasza znaczącą rolę odgrywa chór i orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Rafała Kłoczko oraz choreografia stworzona przez Ingę Pilchowską, które dodają charakteru wydarzeniom dziejącym się na scenie.
Słowa pochwały należą się również Magdalenie Dąbrowskiej – wzorowo dobrała oraz przygotowała kostiumy do danych postaci. Nie można też zapominać o Luigim Scoglio – twórcy robiącej wrażenie na widzach scenografii.
REFLEKSJA KOŃCOWA
Widać, że w wystawienie Księżniczki Czardasza włożono dużo pracy, pasji i talentu. Ten wysiłek został nagrodzony przez publiczność owacjami na stojąco podczas premiery. Operetka dostarcza multum niezapomnianych emocji, przenosząc na chwilę w inny świat, który wciąga i urzeka. Ja zakochałam się w Mazowieckiej Księżniczce i gorąco ją Wam polecam.
Dziękujemy Mazowieckiemu Teatrowi Muzycznemu za zaproszenie na premierę, która odbyła się 12 kwietnia 2018 roku w Teatrze Palladium.