Krakowski Salon Poezji powraca w trybie stacjonarnym

0
260
©Przemek Krzakiewicz / Stary Teatr

Po długim pandemicznym zastoju kulturalnym w końcu powraca Krakowski Salon Poezji w formie tradycyjnej. Wydarzenia będą odbywać się co niedzielę o godzinie 12:00 w Sali Heleny Modrzejewskiej w Teatrze Starym. Wydarzenie zainaugurowała w 2002 roku Anna Dymna. Podczas spotkań będzie można posłuchać czytanych i śpiewanych wierszy poetów.

8 maja 2022 roku o godzinie 12:00

Dzisiaj w Narodowym Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej można było wysłuchać utworów Józefa Barana. Całości dopełniła aranżacja muzyczna na fortepianie w wykonaniu Justyny Skoczek. Na sali gościli Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski i Beata Paluch, którzy podjęli się niełatwego zadania interpretacji wierszy krakowskiego pisarza. Stanęło przed nimi ciężkie zadanie – sprostanie twórcy, którego wiersze stały się inspiracją dla takich kompozytorów jak Beata Rybotycka, Andrzej Zarycki czy grupa Stare Dobre Małżeństwo.

15 maja 2022 roku o godzinie 12:00

Podczas przyszłotygodniowego spotkania będzie szansa na spotkanie z kulturą przez wielkie K. Czytane bowiem będą wiersze jednego z najsławniejszych polskich wieszczy – Adama Mickiewicza. Na tapetę położone zostaną Ballady i romanse, a ich interpretacji podejmą się Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Jacek Romanowski. Wydarzenie będzie miało bezpośredni związek z obchodami Roku Romantyzmu, który przypada na obecny rok.

22 maja 2022 roku o godzinie 12:00

Tego dnia swoje święto będzie miała Halina Jarczyk. Swoje urodziny będzie obchodzić niesamowita skrzypaczka, która wspiera niemal każdy Krakowski Salon Poezji. Jest kierownikiem muzycznym Teatru im. Juliusza Słowackiego. Od dwudziestu lat zapewnia oprawę muzyczną Salonom Poezji w swoim wykonaniu, za co należą się jej ogromne podziękowania. Ma doświadczenie na dużej scenie, które nabierała między innymi jako skrzypaczka Marka Grechuty czy podczas występu z zespołem Dżem.

29 maja 2022 roku o godzinie 12:00

Ostatnie z wydarzeń będzie specjalnie dla najmłodszych mieszkańców Krakowa. Szczególne zaproszenie jest skierowane do tych dzieci, które w wyniku wojny w Ukrainie zostały zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny i ucieczki. W ten sposób artyści chcą świętować nadchodzący Dzień Dziecka i sprawić, że zagości uśmiech na twarzach młodych słuchaczy. W tym dniu będą przedstawiane wiersze Jana Brzechwy w językach polskim i ukraińskim. Organizacja tego Salonu należeć będzie do studentów krakowskiej AST, którym przewodniczyć będzie Bolesław Brzozowski.

Wybieracie się na któreś z opisanych wydarzeń? A może macie już doświadczenie wcześniejszego uczestnictwa w Krakowskim Salonie Poezji? Jeśli nie, to koniecznie się zdecydujcie i podzielcie się z nami wrażeniami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments