Dzień fotografii otworkowej | 24 kwietnia

0
244
fot. pixabay

W ostatnią niedzielę kwietnia, wypada Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Zobacz, czego tak naprawdę dotyczy to święto!

Każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia zainteresowani fotografią otworkową obchodzą jej święto. To wydarzenie jest obchodzone od 2001 roku aż do dziś i jego ideą jest promowanie takiej techniki zdjęć. Co roku jest tworzone zestawienie zdjęć, które można obejrzeć na przeznaczonej temu świętu stronie.

Czym jest fotografia otworkowa?

Fotografia otworkowa to sposób wykonywania zdjęć za pomocą zrobionego w dowolnym pojemniku otworu o średnicy np. zbliżonej do igły, do którego wpada wiązka światła na materiał światłoczuły. Ten proces fotografowania może się kojarzyć z camerą obscurą.

fot. wikipedia

Jest to najbardziej tradycyjna forma fotografii, ponieważ do wykonania jej nie potrzebujemy aparatu. Taki aparat możemy zrobić sami.

Jak zrobić aparat do wykonywania takich zdjęć?

Będziemy potrzebować:

  1. materiał światłoczuły, np. papier fotograficzny lub kliszę,
  2. dowolny pojemnik nie przepuszczający światła, może to być np. puszka po napoju lub konserwie, czy też karton po mleku.

Jeśli już mamy wybrany pojemnik, należy wykonać w nim otworek za pomocą szpilki lub igły. Po zrobieniu otworu, będziemy musieli umieścić w pojemniku materiał światłoczuły. Trzeba pamiętać o tym, żeby zrobić to w odpowiednich warunkach, tzn. w przypadku warunków domowych, należy zrobić to szybko, w pomieszczeniu o minimalnym źródle światła. Na ten czas warto zakleić otwór np. taśmą izolacyjną. Gdy już wszystko będzie gotowe, nie pozostało nic innego jak umieścić nasz prowizoryczny aparat w wybranym przez nas miejscu i odkleić taśmę z otworu.

Widok z okna Le Gras to pierwsza trwała fotografia wykonana przez Joseph’a Nicéphore’a Niépce’a za pomocą aparatu otworkowego w 1826 lub 1827 roku.

fot. wikipedia
Solarigrafia

Jest to technika fotografii, do której wykorzystywane są aparaty otworkowe. Proces wykonania zdjęcia jest znacznie dłuższy niż tradycyjny, ponieważ sama idea tej techniki dotyczy uwiecznienia wędrówki słońca po niebie. Aparat z materiałem światłoczułym możemy pozostawić w dowolnym miejscu na okres np. tygodnia, lub nawet kilku lat i czekać na efekty.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments