Bem! Powrót Człowieka-Armaty w Twoim domu

Fot. materiały prasowe

W czwartek, 19 marca od godziny 19:00 do końca niedzieli 22 marca, zostanie bezpłatnie udostępniony w internecie spektakl Bem! Powrót Człowieka-Armaty. Musical jest  koprodukcją Teatru Syrena, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu.

#zostanwdomu

Wydarzenie zostało zorganizowane w związku z czasowym zawieszeniem działalności repertuarowej Teatru Syrena oraz jako poparcie dla akcji #zostańwdomu. Organizatorzy chcą dostarczyć musical wprost do Waszych domów! To wspaniała inicjatywa, gorąco zachęcamy do subskrypcji kanału Teatru Syrena na YouTube, gdzie będziecie mogli obejrzeć musical.

Historia

Spektakl, pierwotnie pod tytułem Bem! Musical o patriotach i renegatach, miał premierę 18 maja 2018 roku. Został przygotowany w ramach programu Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na deskach Teatru Syrena musical pożegnano 6 listopada 2019 roku, ale jest on nadal wystawiany w Kielcach.

Fabuła

Generał Bem, który umarł jako muzułmanin (przeszedł dobrowolnie na islam po to, aby w armii tureckiej walczyć z Rosją), zażywa zasłużonego szczęścia w islamskim raju. Niestety jego dusza opuszcza raj, gdy polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski. Okazuje się jednak, że nastąpiła pomyłka i nie są to szczątki Bema, a Araba Aziza.

Na scenie pojawią się również inni bohaterowie znani z historii i literatury: car Mikołaj I, Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, Sándor Petőfi, generał Jan Skrzynecki, Władysław Zamojski, Klaudyna z Działyńskich Potocka.

Wymogiem musicalu jest opowiadanie o miłości. Bem nie miał żony, ani kochanki, więc w spektaklu jego wybranką serca jest Polska. Jest ona kapryśna, humorzasta, niezdecydowana. Często ignoruje miłość naszego bohatera i naraża go na dramatyczne doświadczenia.

Nasze wrażenia

Bem! Musical o patriotach i renegatach w reżyserii Michała Walczaka to zrealizowane z fantazją, perfekcyjne widowisko. Szczere, bezkompromisowe, stawiające niewygodne pytania, obnażające nasze wady, z niezwykle zaangażowaną obsadą. Tu każde zdanie padające ze sceny jest ważne i ma znaczenie. To spektakl, który wbija w fotel i wywołuje śmiech przez łzy. Będziecie o nim myśleć i analizować go na długo po obejrzeniu.

“Bem! Musical o patriotach i renegatach” [recenzja]