Artepeutyczne tatuaże | Gabriela Stokłosa

Artepeutyczne tatuaże

Rozmowa, tatuaż, sztuka, terapia. Tymi wszystkimi słowami można opisać to, co robi Gabriela Stokłosa. Czym są artepeutyczne tatuaże?

Wzory powstałe w wyniku splotu doświadczeń pacjenta i wizji artysty podczas spotkania. Artepeutyczne tatuaże to kreacja doświadczeń z pogranicza terapii i twórczości. Pod wpływem inspiracji jaką pacjent i jego doświadczenia wnoszą podczas spotkania powstaje rysunek prosty w swej formie lecz posiadający ładunek energetyczny i emocjonalny, który jako namacalny symbol wspiera i ładuje.

View this post on Instagram

Wstrząs mózgu

A post shared by artepeutyczne tatuaże (@artepeutyczne_tatuaze) on

Jako kompletny laik w tematyce tatuażu zwiedzałem przeróżne zakamarki Instagrama, aż w końcu natrafiłem na tatuaże, które swoim przekazem i estetyką wyjątkowo mnie ujęły. Przekonała mnie przede wszystkim symbolika, prostota wyrazu i sam proces powstawania. Nie myśląc zbyt długo, umówiłem się na wizytę. Powitała mnie Gabriela – studentka intermediów i jednocześnie niezwykle ciepła osoba.

Gabrysia wprowadziła mnie w cały zamysł artepeutycznych tatuaży – najpierw rozmowa, pomysły, aż w końcu wspólnymi siłami wybiera się wzór, który zostanie wytatuowany.

Ciekawa dla mnie również była technika. Spodziewałem się elektrycznej maszynki – tymczasem w tym wypadku był to tatuaż handpoke. Czyli nie ma podłączenia do prądu – są igły, tusz i wielkie skupienie. Co więcej, manualność techniki powoduje, że jest to zabieg praktycznie bezbolesny. Jeśli miałem jakiekolwiek wątpliwości, to po luźnej rozmowie, poznaniu się, czułem, że coś z tego się “wykluje”. Naniesienie całego wzoru pod skórę przebiegło bardzo sprawnie (z uwagi na dość mały rozmiar tatuażu) i po niecałej godzinie było po sprawie. Tak powstała Sinusoida na VHS.

Z miłego mieszkania w centrum Krakowa wyszedłem naładowany endorfinami i czułem, że to było niezwykłe przeżycie. Jeśli wam także podobają się artepeutyczne tatuaże, to możecie umówić się na “dziarkę”. Wystarczy wysłać Gabrysi wiadomość na Instagramie i dogadać się co do terminu.

Gabriela Stokłosa | artystka wizualna, studentka intermediów, terapeutka-tatuatorka. Śledźcie jej poczynania na Facebooku!

Odwiedźcie także gliwickie Muzeum Tatuażu! Jest to jedyna taka instytucja w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z wizytą w Muzeum Tatuażu [Wydziarany Piątek #13]