Architektura obozu śmierci – Auschwitz w Poznaniu

0
455
Fot. Tomasz Lewandowski

Fot. Wystawa UPADEK wraz z polską premierą książki Auschwitz – fall of the modern age Tomasza Lewandowskiego, zostaną zaprezentowane w poznańskiej przestrzeni twórczej CENTRALA. Projekt w różnych odsłonach prezentowany był na wystawach pokonkursowych w Polsce i zagranicą.

Architektura obozu śmierci – Auschwitz w Poznaniu

Tomasz Lewandowski urodził się w 1978 roku w Nysie, mieszka i pracuje w Niemczech. W 2012 roku ukończył studia magisterskie w dziedzinie fotografii na Uniwersytecie Artystycznym Burg Giebichenstein w Halle w pracowni prof. Rudolfa Schäfera. Od 2014 pracuje również jako gościnny wykładowca fotografii w Instytucie Edukacji Artystycznej w Warszawie, a od 2018 r. jest gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle (Saale). Na swoim koncie ma liczne publikacje w czasopismach architektonicznych oraz nagrody w takich konkursach jak m.in. MIFA 2018, LensCulture 2017, ND Awards 2017, 2 Grand Prix w Vintage Photo Festival i innych. Jako fotograf dokumentalny zajmuje się przede wszystkim socjologicznym wymiarem architektury.

Architektura obozu śmierci w obiektywie Lewandowskiego 

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu założono w roku 1940 na rozkaz Heinricha Himmlera, szefa Waffen-SS. Fotograf Tomasz Lewandowski odwiedził  muzeum Auschwitz-Birkenau, aby udokumentować były obóz zagłady. Aby ograniczyć narracyjny wydźwięk nazwy Auschwitz, fotograf podjął się dokumentowania budynków i obiektów pracując w ujednoliconych warunkach oświetleniowych, zachowując rygorystyczną kompozycję kadrów. Rezultatem są graficzne ​obrazy przedstawiające były obóz koncentracyjny, a typologicznie zestawienia pozwalają na obiektywną analizę architektury, służącej w przeszłości do eksterminacji ludzi. Książkę uzupełniają dwa opracowania naukowe cenionych historyków Riccardo Bavaja i Matthiasa Noella.

Autor skupia się na przedstawieniu fotograficznego studium architektury obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, pozwalając dostrzec okrutną w intencjach racjonalizację architektury przeznaczonej do zabijania.

Szeroko zakrojony plan​ jak i​ metody będące jednym z osiągnięć modernizmu zakładającego​ pozytywny impuls dla rozwoju ludzkości, stały się w Oświęcimiu narzędziem przyczyniającym się do tytułowego upadku wszelkich współczesnych wartości. Ten antagonizm stanowił podstawę badań Lewandowskiego.

Tomasz Lewandowski w Poznaniu

Wystawa UPADEK  wraz z polską premierą książki fotografa zostaną zaprezentowane w poznańskiej przestrzeni twórczej poznańskiej CENTRALI, pl. Cyryla Ratajskiego 6a 14-31.05.2019r. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 maja, natomiast spotkanie autorskie wokół książki 16.05. Gościem specjalnym spotkania będzie socjolog dr hab Jakub Isański.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments