160. rocznica założenia Muzeum Narodowego w Warszawie

0
323
https://warsawnow.pl/

20 maja obchodzimy okrągłą rocznicę założenia Muzeum Narodowego w Warszawie – jednego z największych muzeów w Polsce i największego w stolicy. Jak nazywało się historycznie to muzeum i co wspólnego ma z nim Adolf Hitler? Dowiecie się tego z naszego artykułu!

O historii słów kilka (no może trochę więcej)

Muzeum Narodowe w Warszawie powstało dokładnie 20 maja 1862 roku, w konsekwencji uchwalenia Ustawy o Wychowaniu Publicznym w Królestwie Polskim zostało powołane, obok Szkoły Głównej, Szkoły Sztuk Pięknych i Biblioteki Głównej Muzeum Sztuk Pięknych. Nazwa ta była pierwszą historyczną nazwą muzeum i towarzyszyła mu do czasów pierwszej wojny światowej. W roku 1916 instytucja została przejęta przez miasto. Przemianowano Muzeum Sztuk Pięknych na Muzeum Narodowe, tak by nazwa była bardziej wzniosła i wskazywała na to, że w zbiorach są też gromadzone polskie zbiory (wcześniej Muzeum Sztuk Pięknych zbierało przede wszystkim dzieła artystów zagranicznych, zaś sztuka polska była przechowywana w Towarzystwie Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie). W tamtym okresie muzeum znacznie powiększyło swoją kolekcję, a liczba jego działów wzrosła do dziewiętnastu i obejmowała wszelakie dziedziny sztuki.

Co Hitler ma wspólnego z Muzeum Narodowym w Warszawie?

Muzeum Narodowe w Warszawie, jak samo podaje, posiada zbiory liczące około osiemset trzydzieści tysięcy eksponatów. Są to egzemplarze obejmujące czasy od starożytnych cywilizacji do współczesności. Znajdziemy tam malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. W trakcie wojennych zmagań nagminnie dochodziło do grabieży co cenniejszych przedmiotów. Nie ominęło to również dzieł sztuki. W dziwnych okolicznościach do dziś zaginionych pozostaje sporo perełek, które przed wojną były w polskich rękach. Na szczęście część z nich powróciła po wojnie do Polski, by cieszyć oko zwiedzających. Przyczyniło się do tego grono osób zaangażowanych w akcje rewindykacyjne. W ten sposób odzyskano kilka dzieł z prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera, które zostały przekazane przez władze amerykańskie w powojennych Niemczech.

Dzisiaj muzeum znacznie poszerzyło swoje zbiory, a oglądać je można w czterech oddziałach – Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. A to tylko ułamek z tego, co ma do zaoferowania. Świętujcie wspólnie z nami okrągłe urodziny muzeum i wybierzcie się na wizytę albo skorzystajcie z możliwości wirtualnych przewodników po wystawach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments