Tatuaże i muzyka, czyli 10 najlepszych dziarkowych piosenek! [Wydziarany Piątek #4]

Od dawien dawna powszechną opinią jest to, że tatuaże i muzyka są sobie bardzo bliskie. W końcu wielu ludzi dziara sobie ulubione cytaty z piosenek, a sami muzycy bardzo często zdobią się tatuażami od stóp do głów. Ba, tatuaże bywają nawet bohaterami utworów muzycznych! I tym właśnie tematem zajmiemy się dzisiaj. Przed Wami (subiektywne) zestawienie 10 najlepszych dziarkowych piosenek!

1. The Who – “Tattoo”

Nasze zestawienie rozpoczynamy od naprawdę “wysokiego C”, ponieważ na pierwszy ogień idzie legendarna, angielska kapela – The Who! Na naszej liście znalazła się dzięki utworowi “Tattoo” z 1967 roku. Piosenka opowiada o dwóch nastoletnich braciach, którzy postanawiają sprawić sobie pierwszą dziarkę, by udowodnić, że są już prawdziwymi mężczyznami. Jeden z nich tatuuje sobie słowo “mother”, natomiast drugi dziara sobie nagą kobietę. Wszyscy wiemy jak w tamtych czasach traktowane były tatuaże, zatem nie dziwi fakt, że jeden z braci zostaję za karę pobity przez ojca, a drugi zbiera solidny ochrzan od matki. Jednak, pomimo gorzkiego zakończenia utworu, Pete Townshend (gitarzysta The Who) dalej miło wypowiada się o nim w wywiadach.

2. Mötley Crüe – “New Tattoo”

Pozostając w klimatach rockowej muzyki przenosimy się do 2000 roku,  w którym to Mötley Crüe wydało na świat swój ósmy album. Płyta zatytułowana “New Tattoo” przyniosła grupie niesamowity rozgłos medialny i okazała się największym sukcesem kapeli od dłuższego czasu. Z pewnością spora w tym zasługa tytułowego singla, który okazał się jedną z najbardziej poruszających ballad rockowych. Wokalista grupy, Vince Neil śpiewa tutaj tak romantyczne frazesy jak:  “dziś wieczorem widziałem Twoją twarz między gwiazdami i wytatuowałem ją sobie na ramieniu” i “ty jesteś moim nowym tatuażem, (…) nie chcę istnieć bez ciebie” i pokazuje, że dziarki potrafią mieć także swoją delikatniejszą stronę.

3. Wiz Khalifa – “Ink My Whole Body”

Na rzecz kolejnego punktu naszego zestawienia opuszczamy rockowe klimaty i przenosimy się do środowiska rapu, gatunku, który ostatnimi czasy zdaję się przeżywać w naszym kraju swoją drugą młodość. Raperzy także sięgają często po tatuaże, a Wiz Khalifa jest w tej kwestii jednym z niekwestionowanych liderów. Dziarki zdobią całe jego ciało, a on sam opowiada o tym w utworze “Ink My Whole Body”. Usłyszeć możemy tam takie wersy jak: “mam tak wiele tatuaży, że nie mógłbyś ich nawet policzyć, jestem w studiu każdego tygodnia, nie widzę końca“, czy chociażby “tatuaż na mojej twarzy mówi, że żyje gwiazdorskim życiem“.

4. Prada West – “Full Of Ink”

Zaglądając głębiej do amerykańskiego środowiska rapowego natknąć się można na pewną interesującą piosenkę o tatuażach, którą wykonuje raper “Prada West”. O jego utworze “Full Of Ink” warto wspomnieć, ponieważ kryje się za nim ciekawa historia. Mianowicie Prada napisał ten kawałek w dedykacji swojemu zmarłemu tatuażyście – Ryanowi Britonowi. Ponadto, w teledysku zobaczyć możemy wiele ujęć, które pokazują Ryana podczas wykonywania pracy. W mojej opinii – bardzo miły gest!

5. Flint – “Dziara”

Pozostając przy tematyce rapu, to grzechem byłoby pominięcie tego , że nie tylko amerykańscy raperzy zajmuję się tematyką tatuaży. Jeśli chodzi o polskich przedstawicieli tego gatunku, to wspomnieć trzeba o Jakubie “Flincie” Nowaczyńskim, który na swoim przedostatnim albumie umieścił utwór o nazwie “Dziara”. Flint nie skupia się tutaj jednak stricte na temacie tatuaży, a pozwala sobie na używanie ich w kontekście przenośnym. Słyszymy zatem w utworze między innymi, że  “każde moje słowo jest dziarą – jej nikt nie zmaże, za to mnie kochają, za to opluwają także“. Trzeba przyznać, że Flint podszedł do tematu z dość interesującej strony i  tekstowo na pewno wybija się spośród reszty dzisiejszych utworów.

6. Skunx – “Szalony Clown”

Tatuaże bardzo często kojarzone były ze swego rodzaju buntem oraz niedostosowaniem się do większości. Nasze  zestawienie nie byłoby zatem kompletne, gdyby nie zjawił się na nim choć jeden przedstawiciel punkowej kultury! I tutaj właśnie na scenę wchodzi kapela Skunx ze swoim utworem. Bifik (wokalista zespołu) śpiewa w piosence o uzależnieniu od tatuaży, którego dorobił się tytułowy szalony clown. W tle natomiast kapela dogrywa mu typowo punkowy podkład. Niesamowicie mocna dawka energii!

7. Zbeer – “Tatuaże”

Kolejnym reprezentantem punkowego świata na naszej liście jest śląska kapela Zbeer. Muzycy, postanowili postawić w utworze na mocną melodię oraz na tekst, który w pewnym sensie gloryfikuje niezależność wydziaranych osób. Usłyszeć możemy np. takie wersy jak: “nie będziesz jak model katalogowy, nie uczeszesz włosów wedle nowej mody. Igła tnie Twoje ręce, piersi szum rości Twoje serce!“. Idealne połączenie punkowego buntu z tematyką dziar!

8. Van Halen – “Tattoo”

Przy okazji ósmej pozycji naszego zestawienia powracamy ponownie do rockowego świata i cofamy się do 2012 roku. Właśnie wtedy na rynek trafiła długo oczekiwana (aż 14 lat!) płyta “A Different Kind of Truth”, autorstwa Eddiego Van Halena i jego zespołu. Na pierwszy singiel wybrany został utwór “Tattoo”, który z miejsca okazał się wielkim hitem. Typowa dla Halenów melodia, niestarzejący się wokal Davida Lee Rotha  i wpadający w ucho refren. To musiało się udać!

9. Dropkick Murphys – “Rose Tattoo”

Rockowa szanta opowiadająca o życiu marynarza i jego dziarkach? A do tego z wplecionym wątkiem miłosnym, który skupia się na wytatuowanej róży? Brzmi jak dość niecodzienne połączenie, ale trzeba przyznać, że utwór broni się bardzo dobrze. Posłuchajcie zresztą sami!

10. Marilyn Manson –  “Tattooed In Reverse”

Na sam koniec naszej listy, utwór co do którego opisu śmiało wystarczyłyby tylko trzy słowa. Typowy Marilyn Manson. I to zarówno w płaszczyźnie tekstowo-muzycznej, jak i w tej teledyskowej. Wokalista wyśpiewuje kontrowersyjne frazesy, a w teledysku widzimy półnagie kobiety, tańczący kult w maskach i Mansona pokazującego swoje tatuaże. Jak już mówiłem wcześniej… typowy Manson.

I na tym zakończymy naszą listę “10 najlepszych dziarkowych piosenek”. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie Wam się spodobało i dzięki rozpiętości gatunkowej każdy znalazł w nim coś dla siebie. Jeśli chodzi natomiast o przyszłotygodniowy tekst, to zajmiemy się w nim krótkim omówieniem najbardziej popularnych stylów tatuażu. Zapraszam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here