Najpopularniejsze style tatuażu [WydziaranyPiątek #5]

0
6822

Witamy w kolejnym wydaniu naszego tatuażowego cyklu. Dzisiaj zajmiemy się artystycznym aspektem tej sztuki! Przed Wami najpopularniejsze style tatuażu i ich krótkie opisy. Zapewniamy, że po lekturze tego tekstu już nigdy nie pomylicie dotworku z newschoolem, a “irezumi” nie będzie już dla Was tylko kompletnie nieznanym japońskim słowem. Zapraszamy!

1. Dotwork

Na samym początku naszego zestawienia zajmiemy się stylem, który ostatnimi czasy zaczął wieść prym na polskiej scenie tatuażu. Dotwork (bo o nim właśnie mowa), to stylistyka, w której dominującą rolę wiodą tytułowe “kropki”, z których tatuażyści tworzą kombinacyjnie połączone szeregi linii. Styl ten idealnie sprawdza się w geometrycznych kompozycjach oraz w przeróżnych czarno – białych pracach. Warto także wspomnieć, że dobrze wykonany dotwork może być idealnym sposobem do podkreślenia cieni, bądź do uzyskania efektu 3D.

Przykładowy tatuaż wykonany w technice dotworku

2. Tatuaż realistyczny

Chcecie wydziarać sobie swojego ulubionego aktora, albo piłkarza? A może pragniecie uwiecznić na swoim ciele wybrankę swojego serca? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście “tak”, to styl realistyczny będzie dla Was najlepszy. Tatuaże realistyczne (jak sama nazwa wskazuje) stawiają bowiem na idealne odwzorowanie źródła inspiracji. W stylu tym ważna jest wręcz perfekcyjna dokładność, ponieważ nawet najmniejsza pomyłka prowadzić może do opłakanych efektów i stworzenia tzw. “Janusza tatuażu”. Realistyczne motywy najczęściej wykonywane są w czerni i bieli, choć dobre użycie koloru potrafi wnieść do takiego tatuażu sporo życia i nadać mu głębi.

Przykładowy tatuaż wykonany w technice tradycyjnego tatuażu

3. Oldschool

Kolejnym stylem, którym się zajmiemy jest oldschool. Stylistka ta (zazwyczaj) stawia na tradycję i prostotę. Oldschoolowe dziarki charakteryzują się grubymi konturami, kolorowymi wypełnieniami i surową formą. Najpopularniejsze motywy wykonywane w tej stylistyce to róże, czaszki i wizerunki kobiet. Popularne są również wszelkie kompozycje marynistyczne (statki i kotwice), ponieważ swego czasu ten styl kojarzony był głównie z marynarzami.

Przykładowy tatuaż wykonany w technice oldschool4. Newschool

Nasz następny styl, czyli newschool, to nic innego jak ulepszona wersja swojego starszego kolegi, oldschoolu.  Największą różnicą między tymi stylami jest otwarcie się newschoolu na detale i przywiązywanie większej uwagi do cieni. Ponadto, w stylistyce tej stosuje się o wiele większą paletę barw, dzięki czemu w pracach sięgnąć można po nawet najbardziej jaskrawe kolory. Newschoole prócz tradycyjnych wzorach często używane są także w kompozycjach bazujących na graffiti, bądź komiksach.

Przykładowy tatuaż wykonany w technice newschool

5. Styl graficzny

Dziarki wykonane w stylu graficznym to zazwyczaj szare kompozycje przypominające ołówkowe, bądź flamastrowe rysunki. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj wszelakie detale, a sam styl dobrze komponuje się w różnych portretach i tatuażach z motywami zwierzęcymi. Warto wspomnieć, że ostatnimi czasy na kanwie tego stylu narodził się jakże teraz popularny trend tatuowania wszelakich figur geometrycznych.

Przykładowy tatuaż wykonany w stylu graficzny

6. Watercolor

Nasza następna stylistyka to coś idealnego dla wszystkich wielbicieli jasnych kolorów. Watercolor stawia bowiem na akwarelowe barwy oraz niesamowicie mocną intensywność kolorów. Ponadto, kolory bardzo często wychodzą poza kontury i czasami specjalnie kształtowane są na wzór kleksów. Dzięki tym wszystkim cechom, tatuaż akwarelowy wygląda praktycznie jak obraz namalowany farbą. Stylistka ta polecana jest głównie do tatuaży abstrakcyjnych, bądź kompozycji wywiązujących się z tematyki baśniowej.

Przykładowy tatuaż wykonany w technice watercoloru

7. Irezumi

Na sam koniec najbardziej egzotyczny styl ze wszystkich tu przedstawionych. Irezumi to japońskie wzory, których początki sięgają nawet do kilku wieków wstecz. Stylistyka ta charakteryzuje się bogatą symboliką oraz ogromną wielobarwnością. Najczęściej spotykane kompozycje to przeróżne smoki, samurajowie oraz ninja. Warto wspomnieć, że wzory z tej stylistyki są w Japonii bardzo często kojarzone z przynależnością do tamtejszej mafii, Yakuzy. Jeśli więc macie wytatuowany gdzieś na widoku tatuaż w stylu irezumi i wybieracie się do kraju kwitnącej wiśni, to zalecamy ostrożność!

Przykładowy tatuaż wykonany w technice irezumi

I tak oto prezentuje się siedem najbardziej popularnych stylów tatuowania. Oczywiście wspomnieć trzeba, że jest to całkowicie subiektywne zestawienie i w środowisku dziarkowym znaleźć możecie jeszcze multum innych stylów, które nie zostały tutaj poruszone. Trudno bowiem byłoby zmieścić praktycznie całą scenę tatuażu w jednym artykule. Mamy nadzieję jednak, że tekst ten pomoże niektórym początkującym w wyborze stylistyki swojej pierwszej dziarki. Za tydzień natomiast do naszego cyklu zajrzy przedstawicielka Balm Tatto. Sylwia opowie nam trochę o firmie i o tym, jakie błędy najczęściej popełniane są przy gojeniu pierwszej dziarki. Zapraszamy!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments