Marta Frej: Żeńska Końcówka, czyli otwarcie wystawy autorki memów

Marta Frej:
Źródło: facebook.com/martafrejmemy/

Według encyklopedii PWN “mem” to dźwiękowa lub/i obrazowa jednostka informacji intelektualnej lub kulturowej. Przekazujemy ją świadomie lub nieświadomie. To istotne, ponieważ czytając nazwisko artystki, w pierwszej chwili mogłeś pomyśleć, że nie wiesz, kim jest i co tworzy. A tak naprawdę, możliwe, że widziałeś jej prace niejeden raz. W internecie. Teraz masz okazję zobaczyć je i autorkę na żywo. Nie możesz tego przegapić! 

Rysowniczka, ilustratorka, malarka, animatorka kultury. Autorka memów, które (jak zresztą wszyscy wiemy) są niesamowicie popularnym sposobem na wyrażenie emocji (i nie tylko) w Internecie. Jednak w porównaniu do tych memów, które może zrobić każdy poprzez dorobienie napisu do zdjęcia, jej twórczość zdecydowanie się wyróżnia. Rysuje je sama, dzięki czemu nabierają niepowtarzalnego charakteru, co zresztą możecie zobaczyć na wystawie Żeńska Końcówka.

Czego dotyczą prace M. Frej? 

Zdecydowanie można je nazywać sztuką współczesną. Dotykają problemów aktualnych z zakresu polityki, kultury czy gospodarki. Artystka chętnie wypowiada się na tematy dotyczące dyskryminacji i nierównego traktowania kobiet. W swoich dziełach, co zresztą widać na pierwszy rzut oka, namawia płeć piękną do “buntu wobec kulturowych klisz i tradycyjnych, utrwalonych w społeczeństwie ról płciowych oraz kontestowania porządku, zgodnie z którym ich podstawowym obowiązkiem jest wykonywanie prac domowych”. Takie słowa możemy przeczytać na wydarzeniu utworzonym na portalu Facebook.

 

Marta Frej: "Żeńska Końcówka", czyli otwarcie wystawy autorki memów
Źródło: facebook.com/martafrejmemy/

Zobacz, przeczytaj i pomyśl!

Nie ulega wątpliwości, że twórczość autorki zmusza do myślenia. Po obejrzeniu kilku jej prac człowiek zaczyna analizować swoje życie i myśleć nad zmianą pewnych elementów. Zresztą niejedna kobieta oglądając memy Marty Frej, ma ochotę krzyknąć “O! O! Ja tak mam!” albo “Jakie to prawdziwe!”. Nic dziwnego, w końcu wiele jej prac dotyka spraw “z życia wziętych”.

“Żeńska końcówka” – kiedy i gdzie?

Otwarcie wystawy: 13.07.2018 r.
godz. 18:00

Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Wstęp wolny!

Jeśli nie mogę być na otwarciu, czy jest możliwość obejrzenia wystawy w innym terminie? Tak!

Wystawa będzie otwarta od 13.07.2018 do 02.09.2018

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here