“Dziewczynka z balonikiem” Banksy’ego zniszczona zaraz po sprzedaży

Oryginalna wersja "Dziewczynki z balonikiem"

Dziewczynka z balonikiem to jedna ze słynniejszych prac tajemniczego artysty, działającego pod pseudonimem Banksy. Zaraz po sprzedaniu dzieła za 1,4 miliona dolarów obraz uległ samozniszczeniu.

It appears we just got Bansky-ed

Białe tło, a na nim młoda dziewczynka wyciągająca rękę w kierunku czerwonego balonika w kształcie serca – Autora tego dzieła nikomu nie trzeba przedstawiać. W dodatku ciężko to zrobić, bo nadal nie wiadomo kim on jest. W 2014 roku Dziewczynkę z balonikiem nieuchwytnego Banksy’ego przeniesiono z Londyńskiego muralu na płótno. Cztery lata później wystawiono na aukcję. Obraz przegłosowano kwotą 1,4 miliona dolarów. Wraz z uderzeniem młotka w domu aukcyjnym, Dziewczynka z balonikiem zamieniła się w strzępy. Obraz miał przejść przez ukrytą w ramie niszczarkę, jego połowa pozostała nienaruszona, dół jest jednak rozszarpany.

View this post on Instagram

Going, going, gone…

A post shared by Banksy (@banksy) on

The urge to destroy is also a creative urge

Tę wersję wydarzeń potwierdził sam Banksy przez swoje konto na Instagramie. Zdjęcie z wydarzenia podpisał jedynie słowami “going, going, gone…”. Na krótkim filmiku, który zamieścił nieco później, wyjawił, że potajemnie wbudował niszczarkę w ramę obrazu “na wypadek, gdyby kiedykolwiek go wystawiono na aukcję”. Samozniszczenie obrazu wstrząsnęło nie tylko zgromadzonymi. Artysta jednak podsumował to słowami Pabla Picasso – “Chęć zniszczenia jest także twórczą potrzebą


Internauci kłaniają się w stronę tajemniczego artysty, który nie zarobił ani grosza dzięki swoim pracom. Komentarze pod jego postami na Instagramie skupiają się na tym, że sztuka nie jest tworzona dla pieniędzy. Reprezentanci domu aukcyjnego, w którym doszło do wydarzenia, uważają jednak, że wyczyn Banksy’ego można uznać za historyczny. Ponadto mogło to potencjalnie zwiększyć wartość dzieła.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o