Rok 2017 obfitował w smutne wiadomości ze świata muzyki. Odeszło wielu wybitnych artystów, kroczących własną ścieżką. Świat musiał przełknąć gorzką stratę postaci niezwykle charyzmatycznych, niejednokrotnie kultowych, zasłużonych, mających niekwestionowany wpływ na kształtowanie się gatunków muzycznych. Kim byli muzycy, którzy odeszli w 2017?
Aura pierwszego listopada zawsze skłania do refleksji, zadumy. W tym dniu szczególnie myślimy o tych, których już z nami nie ma. Zanurzając się w tym nostalgicznym nastroju pragniemy przywołać wspomnienia o wybitnych muzykach, którzy odeszli w 2017 roku.
Jerzy Kossela (74 l.)
ur. 15 lipca 1942 w Częstochowie
zm. 7 stycznia 2017 w Gdyni
Był sceniczną osobowością i jednym z najważniejszych artystów polskiej muzyki. Grał na gitarze, komponował, ponadto pisał teksty piosenek. W swojej karierze (którą rozpoczął już w 1962 roku) współtworzył zespoły: Elektron, Niebiesko-Czarni, Pięciolinie, Czerwone Gitary. Jerzy Kossela do końca swojego życia tworzył i pozostawał aktywny zawodowo. Ostatni raz zagrał koncert 21 listopada 2016 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
John Wetton (67 l.)
ur. 12 czerwca 1949 w Willington
zm. 31 stycznia 2017 w Bournemouth
Był muzykiem niezwykle wszechstronnym i uzdolnionym, bowiem grał nie tylko na gitarzebasowej i elektrycznej, ale również na instrumentach klawiszowych. W swojej karierze występował w takich legendarnych zespołach jak King Crimson, Asia, Uriah Heep czy Wishbone Ash. Muzyk zmarł 31 stycznia 2017 roku, zostawiając po sobie pokaźną dyskografię. Przyczyną zgonu był rak jelita grubego, z którym Wetton zmagał się od ponad 2 lat. Pomimo walki z chorobą legendarny basista latem 2017 roku planował wrócić na scenę.
Al Jarreau (76l.)
ur. 12 marca 1940 w Milwaukee
zm. 12 lutego 2017 w Los Angeles
Wybitny amerykański wokalista, będący wielokrotnym laureatem prestiżowej nagrody Grammy. Jego albumy były mieszanką popu, funku, soulu, rhythm and bluesa, salsy, jazzu.
Wojciech Młynarski (76 l.)
ur. 26 marca 1941 w Warszawie
zm. 15 marca 2017 w Warszawie
Poeta, wykonawca piosenki autorskiej, “felietonów śpiewanych”, artysta kabaretowy (współpracował z kabaretem Dudek), autor ponad 2 tysięcy tekstów, ale również dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny. Spod pióra Mistrza Słowa wyszło wiele piosenek lirycznych, songów politycznych. Był on twórcą niesamowicie płodnym, cechującym się ogromnym szacunkiem do słowa oraz samoświadomością. Jego talent wielokrotnie nagradzany był na Festiwalu Piosenki w Opolu. Wojciech Młynarski zmarł po długiej walce z chorobą.
Chuck Berry (90 l.)
ur. 18 października 1926 w Saint Louis
zm. 18 marca 2017 w St. Charles
Ikona rock’n’rolla, pionier tego gatunku. Został sklasyfikowany przez magazyn „Rolling Stone” na 6. miejscu na liście 100 największych gitarzystów wszech czasów. Podczas swojej długiej kariery wydał dziesiątki albumów studyjnych i koncertowych. To on jest autorem takich nieśmiertelnych hitów „Johnny B. Goode”, „Roll Over Beethoven” oraz legendarnego „kaczego chodu”, który znamy z występów Angusa Younga z AC/DC. W tym roku Chuck Berry miał wydać nowy album, pierwszy longplay od czterech dekad.
Chris Cornell (52 l.)
ur. 20 lipca 1964 w Seattle
zm. 18 maja 2017 w Detroit
Był jednym z najbardziej utalentowanych wokalistów sceny grunge. Wraz z zespołem Soundgarden osiągnął sukces, zdobywając fanów na całym świecie. Próbował swych sił także solowo oraz z zespołem Audioslave, stworzonym wraz z instrumentalistami Rage Against The Machine. W ostatnich latach działalności powrócił do macierzystej formacji, z którą przygotowywał nowy materiał. Cornell popełnił samobójstwo w pokoju hotelowym, tuż po koncercie Soundgarden, 18 maja 2017 roku. Cornell osierocił trójkę dzieci.
Zbigniew Wodecki (67 l.)
ur. 6 maja 1950 w Krakowie
zm. 22 maja 2017 w Warszawie
Piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista, aktor. Artysta związany z legendarną Piwnicą pod Baranami, zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk. Przez wielu nazywany legendą polskiej sceny muzycznej. W trakcie wieloletniej kariery nagrał wiele świetnych płyt i stworzył niezapomniane hity takie jak „Chałupy Welcome To”, „Pszczółka Maja” „Zacznij od Bacha”, „Opowiadaj Mi Tak” czy „Izolda”.
Chester Bennington (41 l.)
ur. 20 marca 1976 w Phoenix
zm. 20 lipca 2017 w Palos Verdes Estates
Dwa miesiące po Chrisie Cornellu – w dniu jego urodzin, 20 lipca – odszedł inny wielki głos rocka ostatnich dwóch dekad. Chester Bennington popełnił samobójstwo w swoim domu w Kalifornii. Najbardziej znany z roli fontmana zespołu Linkin Park, z którym osiągnął niebotyczny sukces komercyjny. Był również liderem Dead By Sunrise i przez moment Stone Temple Pilots. Artysta uważany był za jeden z najbardziej charyzmatycznych głosów “ciężkiego brzmienia”.
Daisy Berkowitz (49 l.)
ur. 28 kwietnia 1968 w East Orange
zm. 22 października 2017
Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Scott Mitchell Putesky. Zmarł po długiej i wyczerpującej walce z nowotworem jelita grubego. Zasłynął jako pierwszy gitarzysta i współzałożyciel zespołu Marilyn Manson, z którym nagrał albumy „Portrait Of An American Family” (1994), „Smells Like Children” (1995) i „Antichrist Superstar” (1996).
George Young (70 l.)
ur. 6 listopada 1947 w Glasgow
zm. 22 października 2017
Był gitarzystą zespołu The Easybeats, z którym napisał przebój „Friday On My Mind”. George Young był nie tylko utalentowanym muzykiem, ale przede wszystkim wybitnym producentem, który stoi za powstaniem najlepszych i najbardziej znanych zespołów rockowych. To właśnie on przyczynił się do sukcesu AC/DC.
Fats Domino (89 l.)
ur. 26 lutego 1928 w Nowym Orleanie
zm. 24 października 2017 w Harvey
Muzyk zaczynał od gry na pianinie w lokalnych barach. W 1949 roku podpisał kontrakt z Imperial Records. Stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców rhythm and bluesa i boogie-woogie w Stanach Zjednoczonych, a także jednym z pierwszych afroamerykańskich artystów, których muzykę można było usłyszeć w radiu w USA. Był pionierem rock’n’rolla i czołowym konkurentem Elvisa Presleya. Jego największe przeboje to: „Ain’t That A Shame”, „Blueberry Hil”, „I Am Walkin’” i „Walking To New Orleans”.
Tom Petty (66 l.)
ur. 20 października 1950 w Gainesville
zm. 2 października 2017 w Santa Monica
Był jedną z największych gwiazd amerykańskiego rocka lat 80. i 90. Szerokiej publiczności dał się poznać jako lider grupy The Heartbreakers. Petty realizował się także jako członek supergrupy The Travelling Wilburys, z którą nagrał dwa albumy. Artysta był twórcą wielu ponadczasowych przebojów. Niestety, zmarł nagle na zawał 2 października 2017 roku tuż po zakończeniu trasy koncertowej z okazji 40-lecia zespołu The Heartbreakers.