Krzysztof Gonciarz razem z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przedstawiają impresję na temat stolicy Japonii. Tokio 24 to wystawa wyjątkowa, bo połączyła dwa światy artystyczne – środowisko muzeum i YouTube.
Wystawa jest na temat ulotności chwil i łapania malutkich zachwytów dnia codziennego – Krzysztof Gonciarz
Muzeum Manggha wyszło z inicjatywą współpracy i zwróciła się do Krzysztofa Gonciarza pod koniec 2018 roku. Joanna Haba i Monika Pawłowska przyszły już z wyraźnym konceptem na wystawę. Tak zrodził się pomysł na impresję o stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.
Rozpoczęliśmy od projekcji filmu, który trwa około dwudziestu minut. Jest to pokaz ujęć zebranych w ciągu paru tygodni w Tokio.
Zamierzeniem było pokazanie miasta z trochę innej strony niż tej, której najczęściej doszukują się turyści. Film ten tak naprawdę nie ma początku i końca, bo można go oglądać na wiele sposobów – w końcu to filmowy przekrój przez dobę w dużym mieście. Krzysztof Gonciarz ruszył z kamerą z zamierzeniem uchwycenia obrazków miasta z każdej pory dnia i nocy. Projekcja zrobiła niesamowite wrażenie, bo oprócz time lapse’ów czy pięknych ujęć slow-motion obfita była w mikrozachwyty. Krajobrazy typowo miejskie przeplatały się z kadrami wypełnionymi zwierzętami. Ważnym aspektem twórczości Gonciarza jest muzyka. Tym razem poprosił twórców o skomponowanie utworów pod każdą porę dnia. Efekt jest porażający, bo rzeczywiście kompozycje świetnie budują napięcie. To trzeba zobaczyć!
Neonowe miasto Tokio
Drugą przestrzenią była strefa mikro i makrozachwytów, gdzie można było poszukać małych smaczków dla oka i obiektywu. Krzysztof Gonciarz jak i współorganizatorzy z Mangghi wręcz zachęcają do robienia zdjęć i tworzenia materiałów wideo. Chyba najciekawszym miejscem tego pomieszczenia była klatka, która została wyłożona odpowiednim materiałem, na którym były wyświetlane klipy. Co więcej, na podłodze jak i suficie zamontowano lustra. Robiło to piorunujące wrażenie!
Najmniejsze pomieszczenie wystawy to już strefa neonów, które zdobią miasto. Tutaj skupiono się na najważniejszych szyldach, które zdobią Tokio. Zresztą sami zobaczcie!
TOKIO 24
Galeria Europa – Daleki Wschód
12.07.2019 – 29.09.2019
Film: Krzysztof Gonciarz
Idea i aranżacja plastyczna: Joanna Haba, Monika Pawłowska
Muzyka: Pawbeats, Maciej Kulesza, Arkadiusz Reikowski, Krakowitz, Urbański & Bąk
Mix & Mastering: Mieszko Mahboob