David Lynch i jego nowy album po 25 latach oczekiwania

0
556

David Lynch jest znany w szczególności jako kontrowersyjny i niezwykle charakterystyczny amerykański reżyser filmowy. Nie jest jednak tajemnicą, że jego drugą miłością jest muzyka. Udziela się jako wokalistka, gitarzysta, a także tekściarz i producent. Choć zazwyczaj działalność muzyczna Davida Lyncha powiązana jest z branżą filmową, to na uwagę zasługują także jego w pełni niezależne projekty.

Prace nad eksperymentalnym, jazzowym projektem Thought Gang rozpoczęły się we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy David Lynch zaproponował współpracę Angelo Badalamentiemu. W 1992 roku na ścieżce dźwiękowej do filmu Lyncha pojawiły się dwa pierwsze utwory ekstrawaganckiego duetu. Co jednak istotne, nie doszło wówczas do nagrania pierwszego wspólnego albumu muzycznego. Po przeszło dwudziestu pięciu latach od tamtych zdarzeń, muzycy postanowili wydać krążek Thought Gang.

Czy warto było czekać?

Album zawiera dwanaście różnorodnych utworów. Całość splata free jazz z licznymi recytowanymi tekstami, a również wszechobecnymi ambientowymi dźwiękami. Niewątpliwie na uwagę zasługuje duża swoboda harmoniczna, niczym nieskrępowana improwizacja i wszelkie szumy, zgrzyty, a także szmery tworzące niepowtarzalny klimat kompozycji. Badalamenti i Lynch prezentują się jako niezwykle zgrany duet, a zaprezentowany krążek może stać się wizytówką ich dotychczasowej działalności muzycznej.

Thought Gang – A Real Indication
Lista utworów

1. Stalin Revisited
2. Logic and Common Sense
3. One Dog Bark
4. Woodcutters From Fiery Ships
5. A Real Indication
6. Jack Pains It Red
7. A Meaningless Conversation
8. Frank 2000 Prelude
9. Multi-Tempo Wind Boogie
10. The Black Dog Runs at Night
11. Frank 2000
12. Summer Night Noise

David Lynch
fot. Dylan Coulter for the Guardian
David Lynch jako reżyser

Lynch na przestrzeni kilkudziesięciu lat wypracował swój charakterystyczny styl reżyserski. W swoich dziełach często opiera się na elementach surrealistycznych, jednocześnie często przedstawiając tematykę ludzkiej podświadomości, marzeń, a także fobii. Wielkim sukcesem dla reżysera okazał się przede wszystkim zrealizowany w 1989 roku serial Miasteczko Twin Peaks. Fabuła filmów Lyncha niejednokrotnie przybiera formę wielopłaszczyznową, gdzie oddalone od siebie światy przenikają się wzajemnie, tworząc trudne do zinterpretowania wątki. W związku z tym widz skazany jest na samodzielne rozwiązywanie kolejnych zagadek i łączenie przypadkowych zdarzeń w jedną całość.

 

Suzia – objawienie na polskiej scenie muzycznej

Suzia – objawienie na polskiej scenie muzycznej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments