Najlepsze polskie utwory 2018 roku [TOP 10]

Dzik
fot. materiały prasowe

Rok 2018 dobiega końca. To oznacza, że nadszedł czas podsumowań. Nasza redakcja wybrała najlepsze polskie utwory 2018 roku, które już zawsze będą kojarzyć się z mijającym rokiem. Pod uwagę zostały wzięte m.in. tegoroczne notowania list przebojów oraz liczby odsłon w serwisach streamingowych.

10. Kwiat Jabłoni – Dziś pójdę późno spać
Listę TOP 10 2018 roku otwiera nowy zespół – Kwiat Jabłoni. Funkcjonuje od 2018 roku i tworzy go śpiewające rodzeństwoKasia i Jacek Sienkiewicz. Ich muzyka jest wyjątkową, świeżą i nowoczesną mieszanką brzmień (mandoliny z fortepianem). Muzyka Kwiatu Jabłoni została zainspirowana twórczością amerykańskich muzyków Brada Mehldau’a i Chrisa Thile. Dziś późno pójdę spać to utwór, który w serwisie YouTube ma już ponad 4 miliony wyświetleń!
9. Michał Szczygieł – Nic tu po mnie

Nic tu po mnie to pierwszy singiel finalisty Voice of Poland. Został wydany nakładem wytwórni Universal Music Polska. Utwór znalazł się na drugim miejscu w notowaniu AirPlay-Top, najczęściej odtwarzanych utworów w rozgłośniach radiowych. Jego pierwszy solowy album zapowiada się obiecująco.

8. Paweł Domagała – Weź nie pytaj

W zestawieniu TOP 10 musiał znaleźć się najnowszy utwór Pawła Domagały. Dlaczego? Weź nie pytaj! Romantyczna piosenka poruszyła serca (głównie) Polek. Jednocześnie zwróciła uwagę na to, że miłość można wyrażać na wiele sposobów. Utwór odsłuchało ponad 74 milionów użytkowników serwisu YouTube.

7. Daria Zawiałow – Nie dobiję się do Ciebie

Nie dobiję się do Ciebie to pierwszy singiel wokalistki promujący drugi studyjny album. Jej nazwa jeszcze nie jest znana. Na chwilę obecną wiadomo jedynie, że wokalistka postanowiła pokazać swój talent z nieco innej perspektywy. Piosenka Nie dobije się do Ciebie powiada o niestabilnej emocjonalnie dziewczynie, która toczy walkę z samą sobą. Podąża za mężczyzną, którego już dawno straciła. Poprzednia płyta A Kysz! spotkała się z pozytywnymi opiniami wśród krytyków.

6. Pezet – Piroman

Pezet (Jan Paweł Kapliński) zaskakuje swoich fanów wielkimi powrotami. Piroman bazuje na utworze Żabsona o tym samym tytule. Na potrzeby Projektu Tymczasem kawałek zyskał nowe życie łącząc klasykę (Pezeta) z nowoczesnością (Żabsonem). Warto obejrzeć klip utworu, który został wystylizowany na lata 90. Wszystko to, dzięki obrazowi nagranemu na 35 mm taśmie.

5. Lao Che – Nie Raj

Nie Raj to utwór promujący najnowszą płytę Lao Che – Wiedza o Społeczeństwie. Zespół narodził się w 1999 roku i pochodzi z Płocka. Debiutancka płyta Gusła ukazała się dopiero 2002 roku i zawierała liczne odniesienia do polskiej literatury z różnych okresów – od średniowiecza do romantyzmu.

Płyta Wiedza o Społeczeństwie jest zachowana w klimacie, który kojarzyć się może z latami osiemdziesiątymi, jednak nawiązuje do wielu gatunków muzycznych. Podobnie jak inne albumy zespołu, WoS ma swój motyw przewodni. Odnosi się do ludzkich słabości i wątpliwości, które zostały idealnie uwydatnione w poszczególnych kawałkach.

4. Katarzyna Nosowska – Nagasaki

Nagasaki to Kasia Nosowska w nowym wydaniu samej siebie. Utwór pochodzi z wydanej w 2018 roku płyty Basta, będącą pierwszym solowym albumem wokalistki po zawieszeniu działalności zespołu HEY. Singlem promującym tę płytę jest kawałek Ja pas!

Basta jest alegorią życia Kasi Nosowskiej, która w jednym z wywiadów wyznała: Gdy ktoś mnie pytał w ostatnim czasie co u mnie, odpowiadałam pół serio, że u mnie Hiroszima. To był brutalny okres. Teraz wiem, że to kwestia czasu. Na tych zgliszczach, zniszczeniach, po całym moim dotychczasowym życiu, turbulencjach w związku – wiem, że ponownie rozkwitnę, a może nawet zatańczę.

3. Taconafide – Tamagotchi

Nasze zestawienie najlepszych polskich utworów nie mogło obyć się bez Tamagotchi Taconafide. Internet oszalał na punkcie tego kawałka, o czym świadczą liczne parodie i covery utworu. Hip-hopowy duet powstał w 2018 roku we współpracy dwóch raperów, którzy w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością (Taco Hemingway  – Filip Szcześniak, Quebonafide – Kuba Grabowski).

Topowy kawałek to zaledwie część wspólnego dorobku wyżej wspomnianych raperów. Wspólnie wydali dwa albumy studyjne – Soma 0,5 mg oraz 0,25 mg. Pierwszy z nich był najlepiej sprzedającym się albumem pierwszego półrocza 2018 roku w Polsce. To oznacza, że Soma 0.5 mg otrzymała certyfikat potrójnej platyny. Odpowiada to sprzedaży 90 tysięcy  egzemplarzy.

2. Męskie Granie Orkiestra 2018 – Początek

Początek Męskiego Grania musiał znaleźć się na wysokiej pozycji w TOP 10 utworów roku. Został wydany 23 maja 2018 roku z myślą o dziewiątej edycji kultowej trasy koncertowej, jaką jest Męskie Granie. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest Krzysztof Zalewski, który wprowadził do Początku charakterystyczne basowe brzmienie, na którym opiera się cały utwór. Tworzą go także Kortez (Łukasz Federkiewicz) i Dawid Podsiadło. Trzy męskie głosy i niepowtarzalne doznania muzyczne to pewny przepis na sukces. Zebrał ponad 62 miliony wyświetleń w serwisie YouTube.

  1. TOP OF THE TOP: Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy

Wybór pierwszego miejsca w naszym muzycznym TOP 10 nie powinien nikogo zaszokować. Utwór Małomiasteczkowy widnieje na szczytach list przebojów, a w serwisie YouTube odsłuchało go już 25 milionów użytkowników. Dawid Podsiadło nie tylko zachwyca muzyką, ale także osobowością. Nie stara się upodabniać do innych gwiazd, śmiało wskazuje na swoje wady i rozbawia nietypowym poczuciem humoru. To właśnie połączenie muzyki i charakteru sprawiło, że zagnieździł się na stałe w sercach Polaków i jednocześnie zwyciężył w naszym TOP 10.

Dawid Podsiało pochodzi z Dąbrowy Górniczej, gdzie za młodu uczęszczał do Szkoły Muzycznej I Stopnia. Jego kariera rozpoczęła się w telewizyjnym show X Factor. Wokalista w 2013 roku wydał swój debiutancki album – Comfort and Happiness – który zdobył pierwsze miejsce na oficjalnej liście sprzedaży detalicznej Polskiego Związku Producentów Audio-Video. Podsiadło nie spoczął na laurach, lecz wytrwale pracował nad nowym projektem – Annoyance and Disappointment, który powtórzył sukces pierwszego miejsca na OLiS.

W 2018 wstrząsnął polską sceną muzyczną prezentując album Małomiasteczkowy, który został sprzedany nakładem 30.000 egzemplarzy. To właśnie na tym krążku znajdują się takie hity jak (tytułowy) Małomiasteczkowy czy Nie ma fal. Artysta może pochwalić się licznymi nagrodami: Eska Music Awards 2016, Fryderyki 2017, Polsat SuperHit Festival 2017. W 2018 roku otrzymał także nominację do MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca.

Zgadzacie się z tegorocznym zestawieniem polskiego TOP 10? Co chętnie dodalibyście do naszej listy, a czego pozbyli?