Zmarł Ginger Baker, legendarny perkusista The Cream i Blind Faith

Ginger Baker nie żyje

Ginger Baker nie żyje. Muzyk zmarł w wieku 80 lat. Anglik był znany ze współpracy z Erikiem Claptonem, Billem Frisellem, Garym Moore czy Stevem Windwoodem.

W wieku 80 lat odszedł Ginger Baker – fenomenalny perkusista, który wprowadził do rocka jazzowe szaleństwo i wirtuozerię. Informację o śmierci muzyka umieszczono na profilu Bakera w mediach społecznościowych:

Z przykrością informujemy, że Ginger zmarł spokojnie tego ranka. Dziękujemy wszystkim za słowa wsparcia, które płynęły przez ostatnie tygodnie

Baker był wraz z Keithem Moonem (The Who) jednym z pierwszych perkusistów – showmanów. Zachwycała nie tylko fenomenalna technika, tempo czy niesamowite solówki.

Baker zwracał na siebie uwagę – w każdym zespole to on był siłą napędową.

Wcześniej perkusiści często byli traktowani jako uzupełnienie gitar. Od momentu wydania pierwszego albumu The Cream publiczność doceniła rolę genialnego muzyka. Co więcej, to właśnie Anglik po raz pierwszy wprowadził do muzyki rozrywkowej użycie drugiego bębna basowego. Baker w swojej grze zaimplikował elementy muzyki etnicznej i jazzu do bardzo mocnego, szybkiego blues-rockowej muzyki The Cream.

Ginger Baker – The Cream i Blind Faith

Ginger Baker rozpoczął wielką karierę na początku lat 60., kiedy to grał w Graham Bond Organisation. W 1966 roku razem z Erikiem Claptonem i Jackiem Bruce’m założył pierwszą supergrupę rockową w historii – The Cream. Mimo krótkiego okresu działalności tria grupa stała się jednym z najważniejszych zespołów w historii. Wirtuozeria wszystkich trzech członków zespołu została doceniona. Panowie połączyli bluesa z elementami psychodelii a nawet gospelu (utwór I’m So Glad). Po rozpadzie The Cream Steve Winwood powołał do życia Blind Faith – projekt bardziej stonowany, inspirowany spokojnym folkiem.

Po zaledwie roku działalności Baker założył własny projekt – Ginger Baker’s Air Force.

Była to formacja łącząca dokonania bluesa, jazzu, psychodelicznego rocka i muzyki z Czarnego Lądu. W 2012 roku powstał film Uwaga! Mr. Baker, który jest dokumentem opowiadającym historię artystycznej drogi ekscentrycznego perkusisty. Produkcja podbiła serca publiczności i krytyków na całym świecie.

Eric Clapton – człowiek, który nie grał w złym zespole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here