Za nami 60. Festiwal Jazz Jamboree [fotorelacja]

fot. Beata Wencławek

Jubileuszowa, 60. edycja najstarszego festiwalu jazzowego w Polsce już za nami. W Warszawie wystąpili: Binker Golding Quartet, Ezra Collective czy legendarny zespół The Art Ensemble of Chicago. Zobaczcie zdjęcia z koncertów w Klubie Stodoła!

Najważniejsze koncerty w ramach tego święta jazzu odbyły się w legendarnym Klubie Stodoła w Warszawie w dniach 26-28 października. Pierwszy wieczór obfitował w polskich wykonawców. Zagrał m.in. Marcin Olak ze swoim ciekawym projektem Imagine Nation. Do współpracy zaprosił Liberty Ellmana. Później przyszedł czas na jazzowy duet – Marcina Masseckiego i mandolinisty z USA – Mike’a Marshalla. Koniec wieczoru to już prawdziwa petarda w wykonaniu mistrzów z The Bad Plus – z nowym pianistą Orrinem Evansem.

Ezra Collective rozgrzali Stodołę

Drugi dzień to już plejada nowych twarzy rodem z Wielkiej Brytanii. Wystąpili: Binker Golding Quartet, Ezra Collective i wspaniały Idris Ackamoor – saksofonista ze swoim zespołem, The Pyramids. Wszystkie wymienione zespoły to czołowe postacie współczensego jazzu, któy przeżywa prawdziwy rozkwit.

The Art Ensemble of Chicago na Jazz Jamboree

Trzeci i zarazem ostatni dzień festiwalowych wrażeń rozpoczął się od koncertu na fortepian solo. Uri Caine to wielki indywidualista, który uwielbia nowoczesną, improwizowaną muzykę fortepianową. Jako drugie zaprezentowało się trio amerykańskiego Jamesa Brandona Lewisa, jednak wszyscy czekali na jedną z najsłynniejszych formacji awangardowego jazzu – The Art Ensemble of Chicago. Zespół, w którego składzie niegdyś występował Lester Bowie zaprezentował się w składzie ze współzałożycielem – Roscoe Mitchellem.

60. Festiwal Jazz Jamboree kolejny raz okazał się najciekawszą, jesienną propozycją koncertową dla fana jazzu. Impreza od lat przyciąga muzyczny legendy, a w nowe konwencji także nowe twarze z Polski i ze świata!

Zdjęcia wykonała Beata Wencławek