Wszystkiego najlepszego, Doro!

Dorothee „Doro” Pesch obchodzi dzisiaj (3 czerwca) swoje urodziny. Wszystkiego najlepszego, Doro! Kim jest? W jakim zespole zaczynała? Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Narodziny legendy

Doro rozpoczęła swoją karierę w 1980 roku w zespole Snakebite, jednak dwa lata później przeszła do Warlock. Z tym zespołem nagrała 4 albumy – Burning the Witches, Hellbound, True as Steel i Triumph and Agony, i wraz z nimi supportowała takie kapele, jak Judas Priest, Dio czy Megadeth. Piąty album Warlock – Force Majeure z przyczyn prawnych stał się pierwszą solową płytą Doro. Od roku jego premiery (1989) Niemka zajmuje się karierą solową. Pod swoim nazwiskiem wydała 12 płyt, z czego ostatnia – Forever Warriors, Forever United ukazała się w 2018 roku nakładem wytwórni Nuclear Blast Records.

Wśród muzyków, z którymi Doro współpracowała, znaleźli się: Tarja Turunen, Johan Hegg (Amon Amarth), Lordi, Lemmy Kilmister, U.D.O. czy Alice Cooper.

Piosenkarka miała ogromny wpływ na światową scenę heavy metalową. W 2008 roku nakładem Pure Steel Records ukazał się album Tribute to Steel: A Tribute to Warlock. Wystąpili na nim m.in. Sabaton, Lonewolf, Custard czy oryginalni członkowie Warlock. Oddali oni hołd pierwszym 4 płytom Warlock.

W 2013 roku Doro uzyskała nagrodę Metal Hammer Golden Gods Awards w kategorii Legend Award. Roadrunner Records umieścił ją na 34 miejscu na liście 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów. Oprócz niej na liście znaleźli się m.in. James Hetfield (Metallica), Ozzy Osbourne, Axl Rose (Guns’n’Roses), Marilyn Manson czy Rob Halford (Judas Priest).

Doro prywatnie

Doro jest weganką i nawet wzięła udział w kampanii PETA, w której zachęcała do rezygnacji z mięsa i skór. Co istotne, wszystkie jej stroje sceniczne wykonywane są z materiałów imitujących skórę. Ciekawe jest to, że Doro sama je projektuje. W wolnym czasie piosenkarka maluje, a od 1995 roku trenuje tajski boks. Doro wspiera również organizację pomagającą kobietom i dziewczynom na całym świecie – Terre des Femmes.

Jak sama deklaruje, Doro nie chce mieć dzieci i męża. Uważa, że zespół, fani i ekipa są dla niej jak rodzina, a jej jedyną miłością jest heavy metal. Niemka napisała nawet piosenkę dla swoich fanów – You Are My Family.

Doro w Polsce

Artystka ma pojawić się w Polsce jesienią. Koncert zaplanowany jest na 18 listopada 2020 i ma odbyć się w warszawskim klubie Proxima. Organizatorem koncertu jest Knock Out Productions.