Najlepsze piosenki Nine Inch Nails | Trent Reznor kończy 54 lata

0
856
Trent Reznor
fot. Natalia Nazar
Hurt

Nie mogło zabraknąć utworu Hurt, który także znalazł się na wydanym 1994 roku albumie The Downward Spiral. Instrumentalnie jest to minimalistyczny numer, ale jest niezwykle przejmujący, wypełniony po brzegi emocjami. Ukazuje odizolowanie od społeczeństwa i depresję. Doczekał się wielu coverów, z czego najbardziej znany jest ten w wykonaniu Johnny’ego Casha, o którym Reznor powiedział, że jest dużo lepszy od oryginału (z czym ja nie umiem się niestety zgodzić).

And All That Could Have Been

Tak zwane resztki, czy też odrzuty, które nie zmieściły się na dwupłytowym The FragileAnd All That Could Have Been zostało wydane na albumie Still. Utwór nie był grany często w trakcie koncertów, całkiem prawdopodobne jest to, że dość mocno nie jest doceniany nawet przez samego autora. Tym razem do posłuchania wersja płytowa.

Reptile

Podobnie jak wcześniej wymienianych kilka utworów, ten też pochodzi z The Downward Spiral wydanego 1994 roku. Ma charakterystyczne brzmienie industrialnego rocka z połowy lat 90. Treznor nie bał się użyć innowacyjnych rozwiązań instrumentalnych, co zaowocowało w jeden z najbardziej kreatywnych i złowieszczych utworów.

Into The Void

W pochodzącym z The Fragile kawałku Reznor powoli rozbudowuje kolejne brzmienia, nakładając na siebie warstwę po warstwie. Artysta potrafi stworzyć arcydzieło nawet z powtarzających się dźwięków. Prawdopodobnie najlepsza wersja Into The Void została wykonana w trakcie kilku koncertów na Tension 2013 Tour – została wzbogacona przez chórki Lisy Fischer i Sharlotte Gibson.

The Background World

Pojawił się na jednej z trzech najnowszych EPek, Add Violence, która ukazała się w 2017 roku. Utwór przyciąga uwagę słuchacza, który ulega nieustająco dudniącemu bitowi perkusji. Reznor zręcznie buduje napięcie, wywołując przy tym gęsią skórkę.

Terrible Lie

Jeszcze jedno arcydzieło z debiutu Nine Inch Nails – Pretty Hate Machine. Piosenka jest dość spokojna, przepełniona jest jednak licznymi warstwami, wśród których przeważa brzmienie syntetyczne.

Wish

Znalazł się na EPce Broken z 1992 roku. W Wish Reznor wyraża swój gniew, wyraźnie słyszymy w nim charakterystyczną dla tamtego czasu agresywną, szorstką gitarę. EPka utrzymana jest w dość depresyjnym i nastawionym negatywnie nastroju – w Wish da się zauważyć ogromną nadzieję na coś więcej. Za ten utwór zespół Nine Inch Nails otrzymał Nagrodę Grammy w kategorii Best Metal Performance.

Burn

Został napisany do ścieżki dźwiękowej do filmu Urodzeni mordercy (Natural Born Killers). Znalazł się na wersji deluxe płyty The Downward Spiral. Utwór jest utrzymany w szaleńczym tonie, a teksty poruszają tematykę anty-społeczną. Intensywnie słychać tam nieposkromiony gniew.

She’s Gone Away

Tym razem nagranie pochodzi z występu Nine Inch Nails, które miało miejsce w jednym z odcinków serialu Twin Peaks: The Return. Wykonali tam She’s Gone Away, pochodzący z EPki Not the Actual Events z 2016 roku. Utwór został napisany specjalnie na potrzeby serialu, ponieważ wcześniej zaprezentowany Lynchowi numer został przez niego odrzucony. Warto dodać, że w She’s Gone Away wokalnie udzieliła się również żona Reznora – Mariqueen Maandig-Reznor.

Head Like A Hole

Pierwszy z debiutanckiej płyty – Pretty Hate Machine. Jeden z najbardziej popularnych utworów zespołu Nine Inch Nails w historii, przyniósł Reznorowi radiowy rozgłos. To kolejny przykład kawałka, od którego aż bije czystą, niezmąconą niczym wściekłością. Artysta od razu mówi, że nie podda się władzy, pieniądzom, szefom korporacji – prędzej umrze, niż da im przejąć nad sobą kontrolę (I’d rather die, than give you control). Do dzisiaj można usłyszeć go na żywo na wszystkich koncertach i u wielu wywołuje łezkę w oku, jako że zwykle grany jest jako ostatni.

 

*Bonus track

Co prawda nie jest to Nine Inch Nails, ale dalej mamy do czynienia z naszym solenizantem. Trent Reznor w swojej karierze grał jeszcze w kilku innych zespołach, dzięki czemu szkolił swój warsztat oraz uczył się grać na innych instrumentach. Wśród nich znalazły się takie formacje jak: Option 30 (1982-1984), The Innocent (1985) i Exotic Birds (1986-1988). Sprawdźcie, jak wokalista NIN prezentował się na początku lat 80. z zespołem Option 30!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments