Giganci metalu industrialnego, a inaczej jego prekursorzy, potwierdzają swoją obecność na festiwalu Pol’and’Rock 2021. Mowa tu o Static-X.
O zespole
Static-X to jedna z flagowych kapel grających muzykę z pogranicza nu-metalu i metalu industrialnego. Brzmienie kapeli to agresywne gitarowe riffy połączone z powalającym rytmem perkusji, growlujący wokal i kontrowersyjne teksty piosenek. Muzycy określili swoją twórczość jako „dyskotekę zła”, bo w brzmieniu kapeli podkręconemu do granic możliwości metalowi towarzyszą zaczerpnięte z muzyki techno pulsujące sample. Efektem jest niepohamowane, pełne brutalności futurystyczne brzmienie. Zespół kilkukrotnie zmieniał skład i zawieszał swoją działalność. W 2014 doszło do tragicznej śmierci frontmana, Wayne’a Statica. W 2018 roku trzech pozostałych członków oryginalnego składu, czyli Jay, Fukada i Campos, ogłosiło, że kapela powróci z ogólnoświatową trasą koncertową, by uczcić dwudziestolecie wydania debiutanckiego krążka Wiscosin Death Trip i by uhonorować pamięć zmarłego przyjaciela oraz twórcy grupy. Do składu kapeli dołączył wokalista, którego tożsamość ukryta jest pod maską do złudzenia przypominającą upiorną podobiznę Statica.

![Trzy muzyczne światy, jeden wieczór. MARO, Devendra Banhart i Benjamin Clementine na Malta Festivalu [fotorelacja]](https://kulturalnemedia.pl/wp-content/uploads/2026/06/MARO-Devendra-Banhart-i-Benjamin-Clementine-Piesn-nocy-letniej.-Peszek-i-Wasik-graja-Kochanowskiego-fot.-Natalia-Nazar-29-218x150.jpg)

![Barry Stock (Three Days Grace): Jesteśmy na scenie od lat i mamy się dobrze [wywiad]](https://kulturalnemedia.pl/wp-content/uploads/2026/06/Summer-Punch-Festival-piatek-fot.-Natalia-Nazar-115-218x150.jpg)