Rise Against – kontrowersje w rytmie hardcore punka

Rise Against
fot. Wikipedia

Teksty piosenek mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego, jednak tematy tabu nie cieszą się dużą popularnością. Tylko nieliczne, bardziej niszowe zespoły decydują się na śpiewanie o rzeczach trudnych. Rise Against należy do tego wąskiego grona – tematyka ich piosenek wzbudza nierzadko kontrowersje.

Między wierszami

Wiesław Myśliwski, polski pisarz i dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, powiedział kiedyś: Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźni nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka. Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to życie. My, miłośnicy muzyki doskonale rozumiemy ten przekaz. W świecie, w którym pisze się za dużo piosenek o niczym, dobrze znaleźć zespół, który śpiewa o czymś – tak właśnie możemy opisać Rise Against.

Punki o miękkich sercach

Rise Against to amerykański zespół z blisko dwudziestoletnim stażem na scenie, w skład którego wchodzą: Tim McIlrath (wokal, gitara rytmiczna), Joe Principe (gitara basowa), Brandon Barnes (perkusja) oraz Zach Blair (gitara prowadząca). Wojny, przemoc, nietolerancja, łamanie praw człowieka i zwierząt – to właśnie tematy, o których głównie śpiewają. Teledyski są przepełnione obrazami, które na długo zostają w pamięci i pomagają uzmysłowić sobie skalę problemów współczesnego społeczeństwa. Obecnie zespół bywa często krytykowany za mocne zaangażowanie w politykę USA (a właściwie jej negatywne oceny).

Członkowie Rise Against starają się zwrócić uwagę swoich słuchaczy na bardzo istotne sprawy. Tim, Zach, Brandon i Joe nie głoszą bezwartościowych haseł, ale aktywnie działają, wskazując fanom pewną ścieżkę życiową. Wspierają organizacje, takie jak PETA (fundacja non-profit walcząca o przestrzeganie praw zwierząt). Ponadto wszyscy, poza Brandonem, są weganami. Członkowie zespołu należą również do ruchu Straight Edge, który zrzesza osoby niewyrzekające się typowo punkowej krytycznej postawy wobec systemu, ale odrzucające używki, takie jak narkotyki, czy też alkohol.

Pozytywne zmiany

Tim McIlrath słusznie zauważył: to, że nie można zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinno się próbować zmienić czegokolwiek. Członkowie Rise Against wcielają w życie wartości i ideały opisane w tekstach swoich piosenek. Poruszają tematy, takie jak m.in. nadmierny konsumpcjonizm i związane z tym problemy z wykorzystywaniem taniej siły roboczej. O tym właśnie jest Prayer Of The Refugee:

Po drugie często krytykują wojny, zwracają uwagę na ich bezsens i problemy żołnierzy-weteranów, którym nie zapewnia się odpowiedniej opieki psychologicznej. Posłuchajcie Hero of War.

Ważnym teledyskiem jest też Make It Stop, w którym poruszona zostaje kwestia molestowania seksualnego i przemocy wśród młodzieży.

People Live Here to utwór o głębokich podziałach wśród ludzi. Niezgodzie, poczuciu wyższości i nienawiści. Spokojna muzyka przenika się z wartościową treścią.

Także katastrofy naturalne, takie jak tsunami, stanowią dobry temat do napisana piosenek. Rise Against udowadnia to w piosence Help Is On The Way.

W końcu, nawołują do zmiany nawyków, prowadzących do nieodwracalnych szkód w przyrodzie, co jest bardzo aktualnym tematem. Ready To Fall to teledysk, którego migawki bardzo zapadają w pamięć.

Można nie zgadzać się z ideami, które grupa przekazuje w swoich tekstach, ale z całą pewnością trzeba szanować odwagę do poruszania tematów, o których na co dzień nie chcemy słuchać.

Rise Against to zespół, który nie odniósł wielkiej międzynarodowej kariery, ale pomimo tego ma rzeszę wiernych fanów, także w Polsce. Zespół kilkukrotnie występował w Warszawie.