Z okazji Dnia Kobiet Empik podsumowuje, które polskie i zagraniczne twórczynie zyskały największe uznanie wśród odbiorców w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wśród nich m.in. Olga Tokarczuk, sanah lub Katarzyna Bonda.
Fenomen Katarzyny Grocholi
Początek XXI wieku należał do Katarzyny Grocholi. Jej bestsellerowe powieści: Nigdy w życiu! i Ja Wam pokażę! zostały ekranizowane i zyskały miano wręcz kultowych. W drugiej dekadzie pisarka potwierdziła status jednej z najchętniej czytanych polskich autorek – w 2012 roku powróciła z książką Houston, mamy problem. Ten tytuł stał się najchętniej kupowaną książką polskiego autorstwa. Kolejna powieść – Przeznaczeni powtórzyła sukces Houston, mamy problem i została nagrodzona Bestsellerem Empiku 2016.
Debiut Katarzyny Nosowskiej
Oprócz Katarzyny Grocholi wyobraźnią czytelników w ostatniej dekadzie rządziły m.in. twórczynie wciągających kryminałów, w tym Katarzyna Bonda i Małgorzata Kalicińska. Dużą popularność zyskała też Katarzyna Nosowska, która zadebiutowała książką A ja żem jej powiedziała…. Zarówno ta, jak i druga książka piosenkarki – Powrót z Bambuko były najchętniej kupowane przez klientów Empiku w latach 2018 i 2020, jeśli chodzi o literaturę piękną.
Wspomnienia Danuty Wałęsy
W 2011 i 2012 roku ogromne zainteresowanie wzbudziły wspomnienia Danuty Wałęsy – Marzenia i tajemnice. Żadna inny książka z literatury faktu w tamtych latach nie odbiła się aż tak szerokim echem.
Sukces Olgi Tokarczuk
Równie szerokim echem odbiły się Księgi Jakubowe i Opowiadania bizarne Olgi Tokarczuk. Dużym powodzeniem cieszyły się także wznowienia starszych tekstów autorki, m.in.: Prowadź swój pług przez kości umarłych.
Olga Tokarczuk zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera w 2018 roku, a w 2019 roku – Nagrodą Nobla. Była drugą Polką (po Wisławie Szymborskiej) nagrodzoną Noblem w kategorii Literatura. Spowodowało to komercyjny sukces dzieł Tokarczuk – w ciągu zaledwie 10 godzin po ogłoszeniu informacji o przyznaniu wyróżnienia w Empiku sprzedano aż 12 tysięcy książek pisarki – Bieguni, Księgi Jakubowe czy Prawiek i inne czasy trafiły do zestawienia bestsellerów. Silny odbiór nagrody w kraju został dodatkowo wzmocniony za sprawą inspirującego wykładu noblowskiego pisarki, okrzykniętego Wydarzeniem Roku podczas gali Bestsellery Empiku 2019. Najnowsza książka Tokarczuk – Czuły narrator również podbiła listy sprzedaży i uzyskała nominację w ostatniej edycji plebiscytu Empiku.
Muzyczne sukcesy Polek
W 2015 roku prawdziwym hitem stał się album Atramentowa… uznanej aktorki i wokalistki Stanisławy Celińskiej – płyta pokryła się dwukrotną platyną. Żaden inny polski krążek nie był tak często kupowany, jak Atramentowa…
Natomiast ostatnie dwa lata dekady należały do dwóch debiutujących, polskich piosenkarek pop – Roksany Węgiel i sanah. Roksana dała się poznać za sprawą programu The Voice Kids i zapewniła Polsce triumf w konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Platynową płytę za swój pierwszy krążek odebrała podczas gali Bestsellerów Empiku 2019. Rok później cieszyliśmy się kolejnym mocnym debiutem – sanah szturmem zdobyła rozgłośnie radiowe i serwisy streamingowe, a przede wszystkim rzeszę fanów, zachwyconych nietypową odsłoną popowych brzmień i wyrazistym wizerunkiem piosenkarki.
Twórcza siła Polek
Na początku bieżącego roku Beata Kozidrak zapowiedziała wydanie swojej pierwszej książki, a Katarzyna Nosowska realizację nowego projektu muzycznego. W lutym na półki trafiła zaś najnowsza powieść Katarzyny Grocholi Zjadacz czerni 8.
Jak powiedziała rzecznik prasowa Empiku Monika Marianowicz:
Druga dekada XXI wieku przyniosła wiele niespodzianek oraz literackich i muzycznych zachwytów za sprawą zdolnych, wrażliwych i silnych artystek. Z radością śledziliśmy ich sukcesy. U progu nowego dziesięciolecia, pomimo nadzwyczajnych okoliczności, kultura wciąż podtrzymuje obietnicę wyjątkowych przeżyć i emocji. Nie możemy się doczekać, czym twórczynie zaskoczą nas w kolejnych latach.