OS.SO publikuje nowy singiel – Nautyczny świt. Premiera albumu Lethe jeszcze w tym roku!
Jak czytamy w informacji prasowej:
Nautyczny świt to chwila “pomiędzy”, to moment, w którym noc przechodzi w dzień, kiedy kształty powoli wyłaniają się z mroku, a jednocześnie na niebie wciąż widać gwiazdy, dzięki czemu możliwe jest określenie własnej pozycji wobec dwóch punktów odniesienia.
Jak sama artystka mówi:
W moich tekstach rzadko można znaleźć słowa pocieszenia, ale Nautyczny świt przełamuje tę ponurą tendencję. To mój punkt orientacyjny – wewnętrzny dialog, którą prowadzę ze sobą, gdy mam wrażenie, że świat wali mi się na głowę. Zależało mi na tym, żeby w warstwie muzycznej zapisać ulotność i pozorną niedoskonałość chwili, dlatego zdecydowałam się na organiczne brzmienie utworu, intro stanowi nagrana przeze mnie leśna cisza.
Do współpracy przy singlu OS.SO zaprosiła muzyków: Magdalenę Szczebiot (altówka), Bartosza Smorągiewicza (flet, saksofon), Dariusza Daniszewskiego (perkusja), Artura Szolca (perkusjonalia). Jak artystka komentuje tę współpracę?
Każda z tych osób dołożyła swoją artystyczną wrażliwość do zagranej przeze mnie partii pianina i gitary basowej. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się nam spotkać, choć tak naprawdę nie widzieliśmy się nawet przez chwilę – wszystkie ścieżki zostały zarejestrowane oddzielnie, w czasie pandemicznego odosobnienia, podczas którego muzyka stała się naszą wspólną przestrzenią.
Co OS.SO mówi o albumie?
Na albumie Lethe znajdzie się 11 autorskich kompozycji, zaaranżowanych i wyprodukowanych przez OS.SO. Jak mówi artystka:
“Mam nadzieję, że muzyka z mojego albumu zadziała właśnie jak woda z mitologicznej rzeki zapomnienia – Lethe – i na kilkadziesiąt minut przeniesie słuchaczy w muzyczną przestrzeń, która nie znosi pośpiechu, gwałtowności i hałasu. Wiem, że to niedzisiejsze podejście do muzyki, ale chcę zaproponować odbiorcom coś innego niż formę krótkich singli”.
Twórczość OS.SO to nastrojowe brzmienia, wprowadzające w melancholijny, pełen zadumy świat. Nieoczywista rytmika łączy się tu z melodyjnym wokalem, a całość dopełniają teledyski, inspirowane filozofią, literaturą i sztuką.
O artystce
OS.SO jest kompozytorką, autorką tekstów, multiinstrumentalistką. Jej głównym instrumentem jest gitara basowa, ale gra też na pianinie, perkusji, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. Tworzy scenariusze do swoich teledysków i zajmuje się ich reżyserią. Literaturoznawczyni, oprócz muzyki pisze też o muzyce – prowadzi autorską rubrykę w magazynie Muzyk, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem. Album Lethe ukaże się we wrześniu 2022 roku.

![Trivium roznieśli Progresję! [relacja]](https://kulturalnemedia.pl/wp-content/uploads/2026/06/maxresdefault-202-218x150.jpg)
![Trzy oblicza elektroniki na Malta Festival: The Blaze, HAAi i Worakls [fotorelacja]](https://kulturalnemedia.pl/wp-content/uploads/2026/06/The-Blaze-Haai-Worakls-fot.-Natalia-Nazar-18-218x150.jpg)
![Trzy muzyczne światy, jeden wieczór. MARO, Devendra Banhart i Benjamin Clementine na Malta Festivalu [fotorelacja]](https://kulturalnemedia.pl/wp-content/uploads/2026/06/MARO-Devendra-Banhart-i-Benjamin-Clementine-Piesn-nocy-letniej.-Peszek-i-Wasik-graja-Kochanowskiego-fot.-Natalia-Nazar-29-218x150.jpg)