Nowy album Green Day – co wiemy?

Green Day
fot. AP Photo/Mark J. Terrill

Przyszły rok będzie wymarzonym czasem dla wszystkich fanów Green Day. Zespół ogłosił bowiem datę premiery swojego nowego krążka i obwieścił plan trasy koncertowej, w którą ruszy razem z Fall Out Boy i Weezerem.

Father Of All…

Nowy album o nazwie Father Of All… (Motherfuckers) wydany we współpracy z wytwórnią Reprise Records trafi do sklepów 7 lutego 2020 roku. Jego zapowiedzią został singiel o tym samym tytule, opublikowany 10 września. W sieci obok nagrania studyjnego dostępna jest już wersja koncertowa piosenki, którą Green Day zaprezentował przed kilkoma dniami w The Whisky A Go Go w Los Angeles.

Pogłoski o pracy nad nową płytą grupy pojawiały się już od jesieni zeszłego roku. Ich poprzednie wydawnictwo, Revolution Radio, swoją premierę miało w 2016 roku, dlatego fani znowu zaczęli oczekiwać na nowości od kalifornijskich muzyków. Wokalista Green Day, Billie Joe Armstrong, napisał w grudniu 2018 na Instagramie, że właśnie tworzy nowe utwory dla zespołu. Na kolejne informacje trzeba było jednak poczekać kilka miesięcy.

Teraz wiadomo już, że nadchodzący trzynasty krążek studyjny w dorobku formacji będzie zarazem najkrótszym w ich historii. W rozmowie z dziennikarzami magazynu Billboard frontman zapowiedział, że materiał będzie liczył łącznie 26 minut i obejmował 10 utworów. Jak podkreślił, piosenki nie będą poruszać tematów politycznych, ale raczej opisywać to wszystko, co otacza nas każdego dnia.

Hella Mega Tour

Green Day ogłosił również na nadchodzący rok trasę koncertową Hella Mega Tour, w której połączy siły z Fall Out Boy i Weezerem. Zespoły zawitają do Ameryki Północnej i Europy. Niestety, tym razem wśród odwiedzonych krajów zabraknie Polski. Ostatni raz amerykańscy rockmani wystąpili u nas dwa lata temu w krakowskiej Tauron Arenie. Przyszłoroczną trasę otworzy występ Green Day na Spartak Arienie w Moskwie, który będzie miał miejsce 24 maja. Sprzedaż biletów na wydarzenie rusza już 19 września! Europejską część trasy zakończy wspólny koncert Green Day i Weezera w dniu 29 czerwca na RDS Stadium w Dublinie.

Plany na przyszłość

Jak się okazuje, to może nie być koniec niespodzianek od amerykańskiej grupy. Billie Joe Armstrong zapowiedział, że po premierze Father of All… Green Day zakończy kontrakt z Warner Music Group, po czym samodzielnie wyda kolejną płytę. Trzymamy więc kciuki za następny projekt zespołu!