Sto lat, Maciej Maleńczuk!

0
781

Wokalista, multiinstrumentalista, osobowość telewizyjna, jeden z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich muzyków. Czternastego sierpnia urodziny obchodzi Maciej Maleńczuk!

Ciężkie początki dobrego…

Mirosław Maciej Maleńczuk urodził się w 1961 roku w Wojcieszowie, niewielkim mieście w województwie dolnośląskim. Od małego sprawiał problemy – kilka razy zmieniał szkoły podstawowe. Następnie poszedł do szkoły zawodowej, którą opuścił dla liceum zawodowego (specjalność obróbka skrawaniem). Nie ukończył go. W 1981 otrzymał wezwanie do odbycia służby wojskowej. Odmówił, więc za karę został skazany na dwa lata więzienia, którą odsiadywał w Gdańsku i Stargardzie. Po wyjściu przez osiem lat działał jako muzyk uliczny na ulicach Warszawy i Kraokowa.

Pudelsi i Homo Twist

W 1986 do Maleńczuka odezwał się Andrzej Bieniasz, lider zespołu Pudelsi. Zaoferował muzykowi rolę wokalisty zespołu. Z Pudelsami Maleńczuk współpracował z przerwami do 2005 roku. Z ich współpracy powstało 5 płyt, w tym Psychopop i Wolność Słowa. W tym samym czasie powstał zespół Homo Twist, prowadzony przez samego Maleńczuka. Pierwszym albumem był Cały Ten Seks, wydany w 1994. W sumie panowie wydali sześć płyt. W 2004 w roli basisty do zespołu dołączył Tomasz Titus Pukacki, wokalista Acid Drinkers. Dyskokgrafię zespołu, który rozpadł się w 2009, zamyka Matematyk, wydany rok wcześniej.

Kariera Solowa

Pierwszą solową płytą Maleńczuka była Historia Obyczaju, wydana w 1989. Płyta nie miała wydawcy i ciężko jest ją znaleźć, nawet w dobie Internetu. Pierwsza płyta z wydawcą to wydane w tym samym roku Pod Papugami. Przez kilka lat działał także w projekcie Psychodancing – zespole tworzącym muzykę dance. Wielkie kontrowersje wzbudziła piosenka i album Tęczowa Swasta wydana w 2014. Dyskografię Maleńczuka, złożona z piętnastu płyt studyjnych, zamyka wydany w 2018 Ant. Na swoim koncie ma też współpracę z wieloma różnymi artystami, z których najpopularniejsze są piosenki z Yugopolis: Sługi za Szlugi i Ostatnia Noc.

Kontrowersje

W swoich tekstach Maleńczuk często porusza delikatne tematy, chcąc jak najbardziej zbulwersować opinię publiczną. Jako przykład może posłużyć wspomniana wyżej Tęczowa Swasta, gdzie wokalista wzywa do zaślubin pedałów i faszoli. W teledysku widać też procesję z tęczową swastyką. Maleńczuk nie wstydzi się swoich opinii, deklaruje się jako przeciwnik partii rządzącej i jej prezesa, Jarosława Kaczyńskiego.

Nie pozostało nic więcej poza życzeniu Maciejowi Maleńczukowi żeby jak najdłużej tworzył i bulwersował opinię publiczną. Sto lat!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments