Laboratorium w marcu zagra w Progresji!

0
705
Laboratorium

Laboratorium to żywa legenda polskiego jazzu i zarazem czołowi przedstawiciele światowego jazz-rocka. Po ponad 45 latach od założenia zespołu formacja nadal koncertuje w Polsce i za granicą. Tym razem panowie zagrają w Warszawie, a konkretnie w Klubie Progresja!

Laboratorium wróciło do studia po 35 latach, by wydać niesamowicie ciepło przyjęty album NOW. Na krążku swoją cegiełkę dołożyli znakomici goście: O.S.T.R czy Bernard Maseli. Skład zespołu na NOW: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański i Grzegorz Grzyb. Premiera miała miejsce 2 listopada 2018 roku – w dzień urodzin tragicznie zmarłego Grzegorza Grzyba.

Laboratorium zagra premierowy koncert 15 marca w warszawskiej Progresji!

Polski jazz w drugiej połowie XX wieku przeżywał niesamowity rozkwit. Oprócz genialnego Krzysztofa Komedy, Tomasza Stańki czy innych świetnych muzyków pojawił się zespół prezentujący nowy styl. Jakby nie patrzeć, styl który w założeniu miesza w sobie elementu jazzu, rocka i innych gatunków muzycznych. Laboratorium powstało w 1970 roku w Krakowie w składzie:  Janusz Grzywacz (fortepian), Marek Stryszowski (fagot, śpiew), Wacław Łoziński (flet), Edmund Mąciwoda (gitara basowa) i Mieczysław Górka (perkusja). Od początku działalność skupiała się na dość eksperymentalnym podejściu do muzyki, które pokochała m.in. publiczność festiwalu Jazz Nad Odrą (I nagroda w 1973 roku). Dzięki krajowym podbojom koncertowym pojawił się możliwości występowania w NRD, a później w Hiszpanii czy nawet w indyjskim Bombaju!

Modern Pentathlon

W połowie lat 70. zespół zmienił stylistykę. Panowie zaczęli używać syntezatorów i nowoczesnego instrumentarium. Marek Stryszkowski odszedł od tradycyjnego śpiewu i zmienił instrument na saksofon. Po paru zmianach w składzie w 1976 roku zespół wydał (obecnie kultowy) debiutancki album – Modern Pentathlon. Polskie Nagrania zajęły się produkcją wydawnictwa. Ostatecznie polska publiczność nabyła aż 115 tys. egzemplarzy arcydzieła jazz-rocka. Janusz Grzywacz podkreślił, że dwie strony Modern Pentathlon są skrajnie różne. Pierwsza z nich to reprezentacyjne utwory Laboratorium – druga zaś to bardziej komercyjne, chwytliwe kompozycje, które miały przyciągnąć niekonieczne stricte jazzową publiczność. Co więcej, taki zabieg przyniósł niesamowite efekty! Do tej pory pierwsze LP zespołu jest jednym z najlepiej sprzedającym się polskim wydawnictwem jazzowym w historii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments