Ku pamięci Chrisa Cornella

0
667

Ku pamięci Chrisa Cornella… Chris Cornell, gdyby żył, obchodziłby dzisiaj 56 urodziny. Niestety, tak nie jest. Kim był? Ikoną muzyki. Legendą grunge’u. Inspiracją dla takich artystów, jak Halestorm, Chester Bennington czy The Pretty Reckless. Wszystkiego najlepszego, Chris!

Chris Cornell (właściwie Christopher John Boyle) urodził się 20 lipca 1964 roku w Seattle. Jego przygoda z muzyką zaczęła się od słuchania The Beatles. Jak sam Chris o tym mówi:

Najstarszy brat mojego przyjaciela Johna Zimmera został wyrzucony z domu, a jego rodzice umieścili wszystkie jego rzeczy w piwnicy, gdzie został zniszczony przez wody powodziowe. Miał około piętnastu płyt Beatlesów. Więc ukradłem cały stos – z miłością włożyłem papierowe ręczniki między każdy z nich. Przez ponad rok słuchałem tylko Beatlesów. To była moja szkoła muzyczna.

 Innymi ważnymi postaciami dla niego byli Alice Cooper oraz Lynyrd Skynyrd.

Narodziny Soundgarden

W 1984 roku wraz z gitarzystą Kimem Thayilą i basistą Hiro Yamamoto założył zespół Soundgarden. Na początku grał na perkusji i śpiewał, ale po przyjęciu do grupy Scotta Sundquista mógł się skupić tylko na byciu wokalistą. Cornell był w zespole w latach 1984-1997 oraz 2010-2017. Jako członek Soundgarden nagrał 6 albumów studyjnych: Ultramega Ok, Louder Than Love, Badmotorfinger, Superunknown, Down on the Upside i King Animal. Poza tym grupa wydała jeszcze 7 EPek: Screaming Life, Fopp, Loudest Love, SOMMS, Songs From the Superunknown, Before the Doors: Live on I-5 Soundcheck oraz King Animal Demos.

Soundgarden są zaliczani do tzw. Wielkiej Czwórki z Seattle, obok Nirrvany, Alice In Chains oraz Pearl Jam.

Chris Cornell po Soundgarden

Po tym, jak zespół zawiesił działalność w 1997 roku, Chris Cornell rozpoczął karierę solową, którą kontynuował aż do 2017 roku. Jako solista wydał 6 płyt: Euphoria Morning, Carry On, Scream, Songbook, Higher Truth i The Roads We Choose – A Retrospective.

Historia Audioslave

W 2001 roku muzyk założył grupę Audioslave. Poza nim zespół tworzyli muzycy z Rage Against The Machine –  Tom Morello, Tim Commerford i Brad Wilk. Wydali 3 albumy: Audioslave, Out of Exile i Revelations. Grupa rozpadła się w 2007 roku. Później muzycy ponownie się spotkali w ramach koncertu, który był protestem przeciwko wprowadzeniu Donalda Trumpa na urząd prezydenta. Ewentualną dalszą działalność zespołu przekreśliła przedwczesna śmierć Chrisa Cornella.

Inne projekty Chrisa Cornella

Chris był również inicjatorem projektu Temple of the Dog w 1990 roku. Płyta o tym tytule zawierała 10 piosenek upamiętniających pamięć Andy’ego Wooda – wokalisty zespołu Mother Love Bone. Andy był uzależniony od narkotyków i zmarł w wyniku przedawkowania heroiny, jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu Mother Love Bone. Projekt rozpoczął się jako spotkanie pogrążonych w smutku przyjaciół, a zakończył się nagraniem albumu.

Wokalista nagrał również piosenkę do filmu o Bondzie – Casino Royal. Utwór nazywa się You Know My Name.

Muzyk przez większość życia zmagał się z depresją i uzależnieniem od narkotyków, alkoholu czy leków na receptę. Kosztowało go to jedno małżeństwo (z Susan Silver) oraz zawieszenie kariery Soundgarden. Chris w 2002 roku udał się na odwyk, a w 2005 roku całkowicie zerwał z alkoholem i papierosami. O swoich uzależnieniach Chris mówił w ten sposób:

Niestety, jako dziecko dwójki alkoholików piłem, ile wlezie, a to ostatecznie znowu doprowadziło mnie do dragów – najpierw leków na receptę, ale potem już wszystkiego. Mówi się, że zaczyna się od marihuany, a kończy na ciężkich narkotykach.

Chris Cornell prywatnie

Chris miał dwie żony. Pierwszą była Susan Silver, z którą ożenił się w 1990 roku i, z którą miał córkę Lilian Jean (20 lat). W 2004 roku ożenił się z Vicky Karayiannis, z którą miał córkę Toni (16 lat) oraz syna Christophera Nicolasa (15 lat). Wraz z żoną Chris założył fundację Chris&Vicky Foundation, która wspiera dzieci dotknięte bezdomnością, maltretowaniem oraz dzieci z obozów dla uchodźców i ofiary handlu ludźmi. Fundacja powstała 8 lat temu.

W 2006 roku wraz z żoną założył restaurację Black Calvados w Paryżu. Na długo przed powstaniem Soundgarden Chris pracował jako sprzedawca ryb i owoców morza.

W 2007 roku muzyk zdobył nagrodę im. Stevie’a Raya Vaughana za zaangażowanie w pomoc innym uzależnionym. Nagrodę wręczył mu Alice Cooper.

Tragiczna śmierć legendy

Chris Cornell zmarł 18 maja 2017 roku. Przyczyną było samobójstwo. Tuż po śmierci Chrisa hołd złożyli mu m.in. Aerosmith, Corey Taylor, Linkin Park czy Guns N’Roses.

Chris Cornell Tribute

16 stycznia 2019 w The Forum w Inglewood (Kalifornia) odbył się specjalny koncert poświęcony pamięci muzyka I Am the Highway: A Tribute to Chris Cornell. Wzięli w nim udział m.in.: Foo Fighters, Jerry Cantrell i William DuVall (Alice In Chains), Metallica, Stone Gossard i Jeff Ament (Temple of the Dog, Pearl Jam) oraz Tom Morello i Brad Wilk. Cały dochód z tego koncertu przeznaczono na cele charytatywne.

Dla wielu muzyków Chris był jednym z najważniejszych wokalistów w historii rocka. Tak o nim powiedzieli m.in. Axl Rose i Alice Cooper.

Magazyn Hit Parader umieścił Cornella na 4 miejscu na liście 100 metalowych wokalistów wszech czasów. Wyprzedził na niej Kurta Cobaina, Jamesa Hatfielda, Ozzy’ego Osbourne’a czy Lemmy’ego Kilmistera.

Muzyk był najlepszym wokalistą rockowym w historii według czytelników czasopisma Guitar World.

W 2011 roku magazyn Rolling Stones umieścił go na liście Najlepszych Wokalistów Wszechczasów. Chris zajął tam 9 miejsce.

Dziedzictwo Chrisa Cornella

W 2018 roku w Seattle postawiono pomnik Chrisa Cornella przed budynkiem Museum of Pop Culture. Autorem pomnika jest Nick Marras. Podczas ceremonii odsłonięcia mierzącej ponad 180 cm statuy z brązu żona Chrisa nazwała swojego męża „pięknym źródłem światła” oraz „głosem pokolenia”. Poza Vicky na ceremonii pojawiły się również dzieci Chrisa oraz jego koledzy z Soundgarden: Matt Cameron, Ki Thayil i Ben Shepherd.

W 2021 roku ma się ukazać film o Chrisie Cornellu i będzie się nazywać Like A Stone (od jednej z piosenek Audioslave). Produkcją zajęli się przyjaciel muzyka, Brad Pitt i wdowa po Cornellu, Vicky. Za kamerą stanął Peter Berg.

Chris Cornell był i nadal pozostaje niezaprzeczalną legendą. Hołd poprzez odegranie jego utworów złożyli mu m.in. Halestorm, The Pretty Reckless, Leo Moracchioli, Alissa White-Gluz (Arch Enemy), Jared Leto (30 Seconds To Mars) czy Serj Tankian (System of a Down). Pozostawił po sobie mnóstwo fantastycznych utworów i na zawsze pozostanie w sercach rodziny oraz fanów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments