Gruzilla Festiwal 2019 – pierwsze informacje

Gruzilla Festiwal 2019
fot. oficjalny FB imprezy

Jak co roku, jeden z sierpniowych weekendów należeć będzie do chorzowskiej ekipy organizującej Gruzilla Festiwal. Tegoroczna edycja wyjątkowo nie odbędzie się pod koniec lata. Jesteście ciekawi kto zagra? Sprawdźcie pierwsze informacje z obozu Gruzilla Festiwal 2019!

Gruzilla Festiwal to cykliczna, dwudniowa impreza poświęcona muzyce reggae. W tym czasie Chorzów odwiedza mnóstwo osób zainteresow… hyhy, żarty na bok. Święto zgruzowanych miłośników sceny stonerowej, sludge’owej i doomowej kolejny raz wjeżdża do Chorzowa. Na trzy edycje, które odbyły się do tej pory, udało mi się dotrzeć na półtorej. Pierwszy raz w 2016 roku. To były początki, jednak już wtedy było grubo. W zeszłym roku odwiedziłem Leśniczówkę na jeden dzień. Czy w tym roku uda mi się przeżyć całość?

Gruzilla Festiwal 2019 – co, gdzie, kiedy?

Po chwilowej przeprowadzce do Wrocławia, Gruzilla Festiwal na stałe wróciła do chorzowskiej Leśniczówki. Tym razem nie odbędzie się ona w ostatni weekend sierpnia, jak bywało do tej pory. Oczywiście nie jest to problemem, a chorzowski klub zapewne znów stanie się ostoją dla wszystkich kolorowych ludków z zaczerwienionymi oczami. Organizatorzy potwierdzili już niemal cały line up. Do tego dojdzie jeszcze secret gig. Z ogłoszonych dziesięciu kapel dziś przedstawię wam pierwszą połowę.

Co: Gruzilla Festiwal 2019
Gdzie: Chorzów, Leśniczówka
Kiedy: 16 – 17.08.2019
Bilety: informacje niebawem
Kto zagra: Spaceslug, Major Kong, O.D.R.A, Minetaur, Mentor, Andromeda Space Ritual, UDS, Trup, Low Fen, Prąd

Gruzilla Festiwal 2019 – zespoły

Spaceslug

Wrocławskie trio złożone z członków Palm Desert, O.D.R.A czy Legalize Crime. Wydając debiutancki album zszokowali niemal całą scenę stoner/doom/space w Polsce. Kolejny album udowodnił, że kapela to nie jednorazowy wybryk, a pełnoprawny skład działający pełną parą. Trzecie wydawnictwo było składanką świeżych nagrań i wcześniej zarejestrowanego, lecz niewydanego materiału. Najnowszy album jest tak (prawie, bo minął chyba rok od wydania) świeży, że jeszcze pali w ręce. Jeśli nie widziałeś ich na żywo, sprawdź relację z Soulstone Gathering Warm Up PartyGruzilla 2016 lub Stoner Doom Festival!

Mentor

Śląska formacja, będąca właściwie supergrupą. W skład zespołu wchodzi wokalista J.D. Overdrive oraz sekcja muzyczna zespołu Thaw. Widząc takie nazwy możemy spodziewać się niezłego kopniaka. I nie zawiedziemy się. Ich Black Metal Rock & Roll sieje spustoszenie. Wydali dwie świetne płyty. Ostatnią miałem przyjemność już jakiś czas temu wam przedstawić. Ich koncerty wypruwają flaki!

Andromeda Space Ritual

Pochodzą z Krapkowic i jest ich czterech. Ich instrumentalne kompozycje latają gdzieś między psychodelicznym space rockiem, progresją, czy muzyką eksperymentalną, a doomem i czymś post rockowym. Mają na koncie rewelacyjną EPkę wydaną w 2017 roku. Kawał pojechanych, kosmicznych odpałów! Świetne linie basowe fajnie uzupełniają się z transującą perkusją. Gitara opowiada piękne historie, w których jest zarówno przestrzeń jak i potężny riff. Tak zbudowanym kompozycjom dumnie towarzyszą cudowne syntezatory, które potrafią wypełnić luki między instrumentami i stworzyć niezwykłe tło. Rekomendacją dla zespołu niech będzie genialny występ na Red Smoke Festival 2017, oraz równie dobry koncert podczas Galerii Audio Wizualne SG. Mieli wystąpić na Gruzilli w zeszłym roku, niestety nie dojechali. Trzymajmy kciuk,i by w tym się udało!

Low Fen

Kosmicznie odloty w kosmiczną przestrzeń. Kilka dni temu wydali debiutancki album, który poraża. Zajebistością, klimatem i brzmieniem. Kwartet z Lądka Zdroju, gospodarze Mountain Jam z członkiem zespołu Palm Desert na wiośle!

Minetaur

Pochodzą z Warszawy i robią istny rozpieprz. Mieszanka sludge i death metalu. Agresja i energia z kosmosu. Grają w czwórkę i robią to dobrze. Potężne, gitarowe riffy, sekcja rytmiczna z piekła rodem i agresywny, krzyczany wokal. Jesteś ciekawy jak to jest dostać metalowy wpierdol? Wpadnij i się przekonaj. Ci Panowie są świetni. Udowodnili to na Soulstone Gathering WarmUp Party.

Maciek Juraszek