Fear Inoculum | Co trzeba wiedzieć o nowej płycie Toola?

Tool - Fear Inoculum

Wielkimi krokami zbliża się premiera pierwszego od ponad dekady albumu Toola. Poznaliśmy już tracklistę, a także fanom na całym świecie dane było wysłuchać pierwszego, tytułowego singla z nowego krążka! Co trzeba wiedzieć o Fear Inoculum?

Na początku sierpnia pełna dyskografia zespołu trafiła nareszcie do serwisów streamingowych. Na efekt nie trzeba było czekać – Tool bije rekordy popularności! Minęło 13 lat od wydania 10.000 days i w końcu fani ciężkiego brzmienia dostaną świeżutki materiał od legend progresywnego metalu. Pierwsza sprawa to długość albumu – kolejny raz słuchacze otrzymają ponad 80 minut muzyki – 7 pełnoprawnych utworów, a w wersji cyfrowej pojawią się dodatkowe 3 kompozycje.

Co wiemy o utworach?

Chocolate Chip Trip zapowiedziano jako popis perkusyjny Danny’ego Carreya. Zespół ujawnił także, że 7empest będzie blisko dwudziestominutowym, ciężkim utworem. Album zostanie zamknięty przez Mockingbeat – kompozycję zawierającą odgłosy natury.

Dlaczego trzeba było czekać aż 13 lat?

Adam Jones, gitarzysta zespołu, w jednym z wywiadów wyjaśnił, dlaczego nagranie pierwszego od 2006 roku albumu zajęło tyle czasu. Przede wszystkim wskazał, że każdy z członków zespołu jest coraz starszy i ma swoje sprawy, co znacznie utrudnia wspólne komponowanie.

Muzycy po prostu czekali na dobry moment, by nagrać najlepszy możliwy materiał. Jones jednocześnie zaznaczył, że proces twórczy Toola nie zmienił się, dzięki czemu możemy spodziewać się kolejnego genialnego albumu. Gitarzystę zapytano o presję, jednak Amerykanin czuł jedynie lęk, bo cała wina za tak długą zwłokę w nagrywaniu spadła na Maynarda Jamesa Keenana (który rzekomo wolał angażować się w dwa inne projekty niż w działalność zespołu Tool).

Wokaliście Toola grożono śmiercią

Danny Carey w wywiadzie dla Metal Hammer wyjawił, że Maynard James Keenan otrzymał groźby śmierci od psycho fanów zespołu. Jednocześnie zauważył, że ludzie nie znają etyki pracy grupy. Zaznaczył, że nowe utwory nie spadają z nieba i warto czekać na ten album właśnie daltego, że żadna inna kapela nie brzmi jak Tool.

Tool | Nowy album już 30 sierpnia!

Lista utworów na fizycznej wersji Fear Inoculum:

 1. Fear Inoculum
 2. Pneuma
 3. Invincible
 4. Descending
 5. Culling Voices
 6. Chocolate Chip Trip
 7. 7empest

Tracklista cyfrowej wersji Fear Inoculum:

 1. Fear Inoculum
 2. Pneuma
 3. Litanie contre la Peur
 4. Invincible
 5. Legion Inoculant
 6. Descending
 7. Culling Voices
 8. Chocolate Chip Trip
 9. 7empest
 10. Mockingbeat

Tool – co znajdziemy w pudełku?

Płyta będzie dostępna cyfrowo we wszystkich serwisach streamingowych oraz w limitowanej edycji fizycznej. W pudełku znajdziemy:

 • składane na trzy części opakowanie z 4-calowym ekranem z ekskluzywnym nagraniem wideo
 • przewód USB do ładowania urządzenia
 • 2-watowy głośnik
 • 36-stronicową książeczką
 • kod do pobrania plików mp3

Pozamiatane | Tool w Krakowie na Impact Festival [relacja]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here