Warto było czekać na pierwszą solową płytę Jakuba Wociala. Niesie ona ze sobą niesamowity ładunek emocji, talentu i pasji artysty. Słuchając Dream of Broadway odbyłam piękną i poruszającą podróż w magiczny świat musicali.
Jakub Wocial to aktor musicalowy, wokalista, reżyser, inscenizator, kierownik Sceny Muzycznej Teatru Rampa i założyciel Broadway w Polsce, pod której szyldem wyprodukował koncert musicalowy Broadway Exclusive. Wystąpił m.in. w musicalach: Taniec Wampirów, Jesus Christ Superstar, Les Miserables, Upiór w Operze. W 2017 roku został nominowany do Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy wokalista musicalowy. Obecnie jest jednym z największych odkryć i nadziei polskiej sceny muzycznej.
Solowa płyta jest spełnieniem kolejnego marzenia artysty. Zawiera ona repertuar musicalowy, na który złożyły się zarówno klasyka amerykańskiego teatru muzycznego (Les Misérables, Phantom of the Opera, Cats) jak i utwory z najnowszych produkcji z Broadwayu i West Endu (Waitress, Charlie and the Chocolate Factory, Kinky Boots).
Płytę rozpoczyna utwór Kto uwierzy, ten wnet ujrzy je z musicalu Charlie i Fabryka Czekolady. Jego przekładu dokonała Katarzyna Kraińska. Niezwykle cieszę się, że znalazł się on na płycie, bo Jakub śpiewa go fenomenalnie. Moim zdaniem w polskiej wersji brzmi jeszcze lepiej niż w wersji angielskiej.
Do moich ulubionych utworów na Dream of Broadway należą duety Jakuba z Pauliną Janczak (The Phantom of the Opera Medley) i Maćkiem Pawlakiem (Lily’s Eyes). Są to wspaniali artyści, którzy czarują głosem i swoją obecnością dodają wyjątkowości temu wydawnictwu. Bez nich ta płyta byłaby niepełna. Jakub miał szczęście, że spotkał ich na swojej artystycznej drodze.
Kolejnym wspaniałym gościem na płycie jest Karina Komendera, która akompaniuje na pianinie w utworze Lily’s Eyes i Beying Alive.
Interpretacje wokalne Jakuba są znakomite. Utwory w jego wykonaniu dostają jakby nowe życie – nabierają dodatkowych barw, energii, mocy przekazu. Na płycie słychać emocjonalność głosu, ekspresję śpiewu, dbałość o każdą nutę. Artysta doskonale potrafi modulować głosem – śpiewa subtelnie, spokojnie, a za chwilę dynamicznie, drapieżnie.
Materiał jest dobrze wyprodukowany. Realizację nagrań Jakub powierzył Krzysztofowi Podsiadle i Tomaszowi Budkiewiczowi.
REFLEKSJA KOŃCOWA
Jakub posiada nieprzeciętne walory głosu, co świetnie słychać na jego solowym albumie. Kto po spektaklu czy koncercie, tak jak ja, tęskni za jego wykonaniami, teraz wreszcie ma okazję w zaciszu domowym wrócić do nich słuchając płyty.
Dream of Broadway to 13 utworów, które szybko mijają i automatycznie odpala się płytę od początku. Jestem przekonana, że krążek stanie się jednym z ulubionych albumów w kolekcji wielbicieli musicali, których grono w Polsce ciągle się poszerza. Być może nawet uda się dzięki niej przekonać do tego gatunku nowe osoby.
Album jest pięknym podsumowaniem pierwszego okresu artystycznej działalności Jakuba Wociala. Brakuje mi na nim jedynie utworu Gethsemane z musicalu Jesus Christ Superstar. Liczę na to, że znajdzie się on na kolejnej płycie artysty.
Tracklista:
- Kto uwierzy, ten wnet ujrzy je (przekład: Katarzyna Kraińska)
- If I Can’t Love Her
- Bring Him Home (przekład: Daniel Wyszogrodzki)
- The Phantom of the Opera Medley – gościnnie: Paulina Janczak
- Till I Hear You Sing
- Memory
- The American Dream
- She Used To Be Mine
- Hold Me In Your Heart
- Losing My Mind
- Lily’s Eyes – gościnnie: Maciej Pawlak, piano: Karina Komendera
- Being Alive – piano: Karina Komendera
- It Must Be Believed To Be Seen
Premiera płyty: 4 czerwca 2018 rok
Ocena: 9/10