W 1992 roku światło dzienne ujrzał pierwszy singiel zespołu Radiohead Creep. Utwór był krytykowany i gdyby nie pewne izraelskie radio, piosenka mogłaby zginąć. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych przebojów grupy, powstało mnóstwo jego coverów w różnych stylach muzycznych, a umiejętność jego zagrania to absolutny must have dla każdego gitarzysty.
Geneza utworu
Thom Yorke, lider Radiohead, stworzył tę piosenkę jeszcze w trakcie studiów w latach 80. Podczas jednego z koncertów zobaczył kobietę, do której poczuł słabość. Sytuacja ta była inspiracją do napisania tekstu o nieśmiałym facecie, który próbuje zwrócić uwagę kobiety. Kiedy grupa nagrywała swój pierwszy album, na początek bez uprzedzenia zagrali Creep, po czym Yorke żartobliwie skomentował „Piosenka Scotta Walkera”. Wprowadziło to producentów w błąd, gdyż pomyśleli, że utwór jest coverem. Dopiero przy późniejszych nieudanych próbach nagrania reszty materiału okazało się, że Creep należy do Radiohead. Zagrali go jeszcze raz, a jego rejestracja udała się za pierwszym podejściem. Producenci byli pod wielkim wrażeniem i zdecydowali się wydać go jako singiel, mimo że członkowie zespołu nie byli przekonani do tego pomysłu.
Creep Radiohead nie miało łatwej drogi na szczyt
Ta rockowa ballada wydana przez wytwórnię EMI we wrześniu 1992 r. osiągnęła 78 miejsce na liście brytyjskich singli, co nie było wielkim sukcesem. Radio 1 uznało piosenkę jako „zbyt depresyjną” i zaprzestało jej grania. Za nimi podążyły wszystkie inne stacje radiowe, a Radiohead zmieniło taktykę i próbowało się wybić piosenką Anyone Can Play Guitar. Pod koniec 1992 r. Creep powrócił do łask. Utwór stał się hitem w Izraelu, gdzie DJ Yoav Kutner dołączył go do radiowej składanki. Grupa, chcąc podtrzymać sukces, zagrała tam serię koncertów. Zaraz po powodzeniu w Izraelu przyszedł czas na Nową Zelandię, Hiszpanię i kraje skandynawskie. W tym samym czasie kalifornijska stacja radiowa KITS dodała Creep do listy odtwarzania, a wkrótce po tym piosenka stała się hitem ogólnokrajowym. Yorke był zniesmaczony faktem, że przedtem wielu dziennikarzy nie zrozumiało utworu. Pytali go, czy piosenka nie jest żartem.
Powtórne nagranie
Radiohead początkowo nie chcieli wydać ponownie Creep na Wyspach Brytyjskich, ale ulegli namowom. „Po tak dobrym występie w Ameryce, była ogromna presja ze strony ludzi z radia, prasy, wytwórni płytowej, a nawet naszych fanów, aby to wydać” – skomentował basista zespołu, Colin Greenwood. Powtórne nagranie z 1993 roku osiągnęło 7 pozycję na liście brytyjskich singli. W tym samym roku utwór został też wydany na ich debiutanckim albumie Pablo Honey.
Zmęczeni hitem
Podczas ogrywania trzeciego albumu OK Computer (1997) Yorke odmówił zagrania Creep, tłumacząc, że są już zmęczeni tym kawałkiem. Zagrali go dopiero w 2001 r. tylko dlatego, że awaria sprzętu nie pozwoliła im zagrać innych piosenek. Kolejna długa przerwa od utworu trwała w latach 2009–2016.
Najlepsze covery
Creep był grany w wielu stylach muzycznych, odsyłam do najlepszych z nich.
Zapewne tak brzmiałby utwór, gdyby powstał w latach 20. XX w.
Wersja nagrana przez bezdomnego gitarzystę jest niesamowicie prawdziwa.
Na uwagę zasługuje także wersja dziewczęcego chóru z Belgii.