Po 24 latach Meat Puppets powraca jako trio!

Meat Puppets
fot. last.fm

Fani punkowych kowboi z Meat Puppets mogą już cieszyć się z najlepszego prezentu (przed)świątecznego, jaki mogli otrzymać. Grupa zapowiedziała powrót do pierwotnego składu z przed niemal 30 lat, kiedy to po raz ostatni pracowała nad wspólnym projektem.

Formacja Meat Puppets zapowiedziała, że w przyszłym roku można spodziewać się od nich nie tylko nowego wydawnictwa, ale też reaktywacji pierwotnego składu. To oznacza powrót trio: Curta Kirkwooda (wokal/gitara), Crisa Kirkwooda (bas) i Derricka Bostroma (perkusja). Zespół wspomina też o trasie promującej nowy krążek. Koncerty planowae są na 2019 rok, jednak ich szczegóły nie są jeszcze znane. Znana jest za to nazwa i data premiery nadchodzącego albumu. Meat Puppets mają powrócić z Dusty Notes już 8 marca 2019 roku. Płyta ma się ukazać nakładem Megaforce Records – wytwórni płytowej, wydającej m.in. Metallicę czy Overkill. Singiel promujący wydawnictwo pod tytułem Warranty ukazał się 11 grudnia br. na platformach streamingowych.

Roszady składowe

Ostatni raz trio spotkało się podczas tworzenia albumu No Joke! (1995), będącym dziesiątym dziełem w karierze zespołu. Od tego momentu bracia Kirkwood (stały człon Meat Puppets) reaktywowali projekt 2 razy, tylko nigdy w towarzystwie Bostroma. W okresie 1999-2002 roku zespół liczył najwięcej członków. Przez te 3 lata Meat Puppets współtworzyli: Kyle Ellison (gitara), Shandon Sahm (perkusja) i Andrew Duplantis (bas). Ponownie grupa powróciła w 2006 roku i od tego czasu nieustannie działa. Jedyne co się w niej zmienia to… skład. Między 2006 a 2009 rokiem braciom towarzyszył Ted Marcus (perkusja), jednak jeszcze w 2009 ustąpił on miejsca Shandonowi Sahmowi. Sahm pozostał w zespole aż do 2018 roku.

Kim są ‘punkowi kowboje’?

Meat Puppets powstała na początku lat 80. w Phoenix (Arizona, USA). Zespół tworzący głównie w nurcie punk rock, zadebiutował wydawnictwem Meat Puppets (1982). Dwa lata po nim na rynku pojawił się kolejny krążek, sygnowany nazwą grupy Meat Puppets  II (1984). Na nim można było usłyszeć, że punkowe trio zaczyna romans z muzyką country. W jej czystym, jak i tym bardziej szalonym, psychodelicznym wydaniu. Za punkt zwrotny w karierze ‘punkowych kowbojów’ uznaje się gościnny występ muzyków podczas kultowego koncertu Nirvany Unplugged In New York w 1993 roku. Na zaproszenie Kurta Cobaina, bracia Kirkwood wykonali wówczas akustyczne wersje utworów: Plateau, Oh Me i Lake of Fire z Meat Puppets  II (1984). Występ zapewnił im rozgłos sprawiając również, że ich Too High to Die wydane rok po wspomnianym koncercie, uważane jest za najlepsze i najpopularniejsze dzieło w dorobku zespołu.