„Atlas Iskier” – Pożegnalny album zespołu Karaś/Rogucki

0
87
fot. Luke Jascz

Pssst… iskierka zgasła – dzisiaj ukazuje się trzeci i jednocześnie ostatni album zespołu KARAŚ/ROGUCKI zatytułowany Atlas Iskier. Artyści domykają miłosny tryptyk i kończą trwającą pięć lat przygodę o czułości, przyjaźni oraz muzyce. W sieci pojawił się także teledysk do singla Niedźwiedzie Polarne w reżyserii Michała Sierakowskiego.

Na krążku znajduje się 12 elektroniczno-gitarowych, pożegnalnych utworów – w tym cover zespołu Rezerwat Zaopiekuj się mną, Houston z gościnnym udziałem Ofelii, Pusty pixel oraz Niedźwiedzie polarne. Muzycznie album Atlas Iskier kontynuuje wątki z poprzednich wydawnictw, ale w odbiorze jest zdecydowanie mroczniejszy. Utwory kończą się w pół dźwięku, wybrzmiewa cisza. Pejzaż dźwiękowy wypełniają gitary osadzone na syntezatorowym podkładzie. Towarzyszy im nerwowy dygot perkusji i przesterowane klawisze.

W odróżnieniu od poprzednich albumów – Ostatniego Bastionu Romantyzmu oraz Czułych Kontyngentów – miłość już nie leczy, nie ratuje. Tym razem artyści mówią o miłości jak o ucieczce przed samotnością, opowiadają o tym uczuciu w kontekście desperacji i próby zapełnienia pustki. KARAŚ/ROGUCKI nie zostawiają jednak fanów w pesymistycznym nastroju. „Mogę wyobrazić sobie, że kiedy zamykam oczy wszystko się kończy. Lecz na pewno wiem, że nie skończy się źle…” – wybrzmiewa w utworze Houston.

Fakt, że Piotr Rogucki, Kuba Karaś, Wiktoria Jakubowska i Kamil Kryszak przecięli swoje szlaki napełnia ich wdzięcznością.

Nauczyliśmy się że każde wydarzenie które nas spotyka, jest ważnym powodem, by celebrować fakt, że się istnieje. Przeżyliśmy coś niesamowitego w otoczeniu ludzi, którzy czują tak, jak my. – opowiada Piotr Rogucki. – Razem jesteśmy wyczuleni na miłość.

Nacieszyliśmy się swoim towarzystwem i oddajemy stery losowi, który pewnie zabierze nas do innej bajki. Dziękujemy wszystkim, którzy byli świadkami naszego błysku. Dostaliśmy dużo siły i czułości. Warto było przeżyć pięć wspólnych lat, by znaleźć się w takim miejscu. Pełni doświadczeń, wdzięczni za emocje oraz wrażenia – dzielimy się z Wami ostatnim albumem pt. „Atlas Iskier”. Energia tego zderzenia pozostaje zapisana w kosmosie i pewnie nie raz przypomni nam o sobie w kolejnych spotkaniach i kolejnej przygodzie jaką już dla nas i dla Was szykuje życie… – dodaje.

Albumu można posłuchać we wszystkich serwisach streamingowych: https://kayaxmusic.lnk.to/AtlasIskier

Razem z albumem w sieci ukazał się klip do singla „Niedźwiedzie polarne” w reżyserii Michała Sierakowskiego:

Tworząc scenariusz do teledysku nie chciałem kreować opowieści, jakiejś krótkiej fabuły, tylko stworzyć surrealistyczny, wrażeniowy obraz. Poetycki tekst piosenki opowiadający o chłodzie i dystansie między dwójką ludzi, zostaje zobrazowany jako zabawny, dadaistyczny klip, w którym logika snu każe podróżować między teatralnymi scenografiami, domkiem dla lalek, Karasiem suflującym Roguckiemu, zachodami słońca i padającym śniegiem, by skończyć się w ogromnym magazynie.

– opowiada Michał Sierakowski, reżyser klipu.

Ukazanie się pożegnalnego albumu to także okazja do spotkania z się z fanami podczas trasy. Koncerty promujące Atlas Iskier zawitają do kilkunastu miast.

Harmonogram trasy:

8.03 Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia
9.03 Opole, NCPP
10.03 Gomunice, Bogart
15.03 Białystok, Zmiana Klimatu
21.03 Toruń, Lizard King
22.03 Warszawa, Stodoła
12.04 Kraków, Studio
13.04 Katowice, Rialto
14.04 Rzeszów, Pod Palmą
19.04 Poznań, Next Fest
20.04 Gdańsk, Stary Maneż
21.04 Olsztyn, CEiIK
27.04 Józefów, MOK
28.04 Łódź, Wytwórnia
3.05 Wrocław, 3-Majówka

Bilety na koncerty: karasrogucki.kayax.pl

Album dostępny na CD i winylu: sklepzmuzyka.pl/atlasiskier

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments