Alt-J: 12 interesujących faktów na temat zespołu

Brytyjski zespół indie-rockowy alt-J powstał w 2007 roku w Leeds. Utworzyli go: Gwil Sainsbury (bas), Joe Newman (gitara/wokal), Gus Unger-Hamilton (klawisze/wokal) i Thom Green (perkusja). Już 5 lutego 2018 roku będziemy mogli usłyszeć ich na warszawskim Torwarze. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was 12 interesujących faktów na temat zespołu.

1. alt-J (Δ) powstał, gdy Gwil Sainsbury (gitara / bas), Joe Newman (gitara / główny wokal), Gus Unger-Hamilton (instrumenty klawiszowe / wokal) i Thom Green (perkusja) spotkali się na Uniwersytecie w Leeds w 2007 roku.

2. Nietypowy charakter muzyki jaką tworzy zespół wynika z faktu, że pierwsze utwory muzycy tworzyli w akademiku, gdzie hałas musiał być ograniczony do minimum. Nie mogli używać gitar i bębnów basowych.

3. Thom Green cierpi na zespół Alporta, rzadką chorobę genetyczną, która powoduje uszkodzenie słuchu i nerek. To znaczy, że w 80 % jest głuchy.

4. Po ukończeniu studiów zespół przeniósł się do Cambridge, gdzie muzycy spędzili wiele miesięcy pracując nad swoją muzyką. Następnie, w grudniu 2011 roku, podpisali umowę z Infectious Music.

5. Ich pierwsza, autorska epka została nagrana dzięki wsparciu producenta Charlie’go Andrew w Londynie i zawierała 4 utwory: “Breezeblocks”, “Hand-Made”, “Matilda” i “Tessellate”.

6. Ich debiutancki album został wydany 28 maja 2012 roku w Wielkiej Brytanii, Europie i Australii, a 18 września 2012 roku w Ameryce Północnej. Album otrzymał bardzo przychylne recenzje.

7. Ich obecna nazwa “Δ” pochodzi od greckiej litery “delty”, która w praktyce jest używana jako symbol matematyczny. Nazwę zespołu wymawiamy “alt-J”, ponieważ jeśli na komputerze Mac naciśniemy alt + j otrzymamy symbol Δ.

8. Na początku swojej kariery, zespół regularnie występował na letnich festiwalach, takich jak: Latitude, Bestival, Reading and Leeds, T in the Park, Green Man, Pukkelpop i Lowlands.

9. W listopadzie 2012 roku zespół został ogłoszony zwycięzcą Mercury Prize (za swój album)

10. Gwil Sainsbury opuścił alt-J 13 stycznia 2014 r.


11. Okładka ich debiutanckiego albumu „An Awesome Wave” przedstawia największą deltę na świecie – deltę Gangesu.


12. “Alt-J” byli najpierw znani jako “Daljit Dhaliwal”, a następnie “Films”, później zostali zmuszeni do zmiany nazwy na “Alt-J”, ponieważ zespół “The Films” już istniał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here