Zranić marionetkę – Grochola napisała kryminał [recenzja]

Zranić marionetkę

Znana z rewelacyjnie przyjętych powieści obyczajowych pisarka podjęła się napisania czegoś zupełnie innego. Katarzyna Grochola odstawiła na bok to, w czym czuje się najlepiej, aby do naszych rąk trafił jej pierwszy w życiu kryminał. Bez wątpienia poszło jej doskonale.

Zranić marionetkę

Już na samym początku książki Zranić marionetkę ktoś dopuszcza się morderstwa. Po odnalezieniu ciała i oględzinach śledczy uznają, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Potem pojawiają się następne ofiary i trwa śledztwo. Pozornie sprawy się nie łączą, ale osoby zajmujące się nimi mają coraz więcej wątpliwości i wniosków. Dlaczego giną kolejne osoby? Czym kieruje się morderca? Sprawa nie jest prosta, a śledczy głowią się szukając tropów.

Śledztwo prowadzą Weronika, antropolożka po przejściach, i Natan, doświadczony policjant. Nie znali się wcześniej, przez co na początku nie jest im zbyt łatwo. Mężczyzna nie jest przychylnie nastawiony do swojej partnerki, ale z czasem nabiera do niej większego zaufania. Oboje potrafią wyciągać odpowiednie wnioski ze zdarzeń i zebranych dowodów, dzięki czemu zbliżają się do rozwiązania sprawy. Jak bardzo ta znajomość odmieni ich życie?

Delikatna ludzka psychika

Grochola swoją powieścią pokazuje nam, że wszystko, co mówimy i robimy wobec drugiego człowieka, może odbić się na jego psychice. Szczególnie trzeba uważać na dzieci, których postrzeganie świata dopiero się kształtuje. Każdy gest, każde słowo czy, tym bardziej, brak uwagi w dzieciństwie, może zakorzenić się w głowie na tyle mocno, że potem odbije się czkawką. Osoba zraniona w końcu stanie się na tyle silna, że będzie szukała na własną rękę możliwości odwetu za to, co ją spotkało w przeszłości. Nigdy nie wiemy, jak życie może się potoczyć.

Książka warta uwagi

Nową powieść Katarzyny Grocholi, pomimo podejmowanego tematu, czyta się jednym tchem. Autorka idealnie poradziła sobie z wyzwaniem, jakim było napisanie kryminału. Znając jej poprzednie książki można zauważyć, jak bardzo Zranić marionetkę się od nich różni. Jest godna uwagi, wiele uczy i pokazuje, w jaki sposób nasze działania wpływają na świat i inne osoby. Gdyby okazało się, że ukaże się druga część, z radością po nią sięgnę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here