“Wymazać siebie”, czyli jak się leczy homoseksualizm

wymazać siebie
fot. Weronika Ciałowicz

Wymazać siebie Garrarda Conleya to historia o tym, jak wygląda proces terapii konwersyjnej. Terapia ta jest pseudonaukową praktyką próbującą zmienić orientację seksualną danej osoby z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. Książka, choć porusza dość ważny temat i niewątpliwie jest potrzebną pozycją, ma pewną wadę.

Garrard Conley, syn fundamentalistycznego pastora, miał 19 lat, gdy dokonał coming outu przed rodzicami. Ci, przekonani, że homoseksualizm to wielki grzech, postawili przed synem ultimatum – albo podda się terapii, albo zostanie wydziedziczony z rodziny.

Garrard, wychowany w skrajnie chrześcijańskim środowisku, nie potrafił opuścić rodzinnego domu. W ten sposób trafił do organizacji Love in Action, gdzie pod czujnym okiem “terapeutów” próbował zmienić swoją orientację seksualną i umocnić w wierze. Swoje przeżycia z czasów “leczenia” opisał w książce Wymazać siebie.

Pamiętnik geja: rodzina, wiara i walka o własną tożsamość

Garrard Conley opisał w książce swoje przeżycia oraz najgłębsze przemyślenia. Kwestia terapii to tylko punkt wyjścia do pokazania tego, jak wyglądało jego życie. A to nie było łatwe.

Wymazać siebie to zatem historia o homoseksualnym nastolatku, który nienawidzi siebie, a także o zdezorientowanych rodzicach i sąsiadach, którzy odwracają od niego wzrok. Historia o zagubieniu i osamotnieniu. O bólu, strachu, wstydzie, poczuciu winy.

Niestety jest to opowieść bardzo chaotyczna. Fragmenty wspomnień są niespójne, a przez to trudniej je zrozumieć. Czytelnik może mieć ogromny problem z dotrwaniem do końca opowieści. Czy to jednak dobry powód, aby skreślać książkę? Miejmy nadzieję, że nie.

Jak leczy się homoseksualizm?

Garrard Conley pokazuje, że “terapia homoseksualizmu” to nieskuteczna i bardzo szkodliwa usługa, często czyniona pod przymusem. Zazwyczaj poddają się jej osoby młode, uzależnione od rodziców domagających się zmiany. Osoby te stają się zagubione i osamotnione. Zaczynają odczuwać wstręt do samego siebie, zaczynają mieć poczucie winy, po prostu cierpią.

I właśnie dlatego należy przeczytać tę książkę. Być może wtedy wielu ludzi przekona się, że próby “wyleczenia homoseksualizmu” niszczą człowieka i mogą doprowadzić do tragedii.


Tytuł: Wymazać siebie. Pamiętnik geja: rodzina, wiara i walka o własną tożsamość

Autor: Garrard Conley

Przekład: Kamila Slawinski

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2019