Usłysz Kulturę – Audioteka i jej autorskie projekty audio

0
322
Usłysz Kulturę - projekt Audioteki
fot. Materiały prasowe

Usłysz Kulturę to program finansujący autorskie projekty audio, który ruszył w czerwcu 2020 r. Pierwsze scenariusze są już w trakcie realizacji. I teraz coś absolutnie niesamowitego: dzięki akcji powstaje audiomusical oparty na dramacie Pigmalion w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego Roma! Podobnie, audioserial Lodowa Przełęcz we współpracy z aktorami Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Audiomusical powstaje na podstawie dramatu autorstwa George’a Bernarda Shawa. Pigmalion przytacza historię zakładu między profesorem Higginsem a pułkownikiem Pickeringiem. Profesor twierdzi, że jego lekcje pięknego mówienia i manier pozwolą biednej kwiaciarce Elizie z sukcesem wejść prosto na towarzyskie salony.

Usłysz Kulturę - współpraca Audioteki z TM Roma
fot. Materiały prasowe

Absolutny fenomen. Pierwszy audiomusical w Polsce!

Nowy musical wymaga całkowicie nowej muzyki i taka właśnie będzie. Autorem libretta i tekstów piosenek jest Bartosz Szpak. Kompozytorką i producentką muzyki – Marta Zalewska.

Bartosz Szpak to aktor i kompozytor, ponadto twórca autorskich superprodukcji dźwiękowych takich jak Czarne Źródło, Sherlock Holmes: Odcienie Czerni, Kim jest Max Winckler?. Zaś Marta Zalewska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, kompozytorką, autorką tekstów i liderką swojego zespołu.

Przenieśliśmy akcję musicalu do Londynu lat 60. – starałam się stworzyć utwory, które oddadzą klimat i estetykę tamtego, bardzo inspirującego okresu w muzyce i sztuce – mówi Marta Zalewska. – We współpracy z Błażejem Domańskim odpowiedzialnym za miks i mastering, użyliśmy mikrofonów, wzmacniaczy i instrumentów z epoki. Wszystkie utwory nagraliśmy na taśmę. Dzięki temu uzyskaliśmy analogowe brzmienie, na którym mi zależało –wyjaśnia.

Gwiazdami audiomusicalu będą artyści związani ze scenami TM Roma. Część z nich już wcześniej dała się usłyszeć w produkcjach Audioteki.

Usłysz Kulturę - współpraca Audioteki z TM Roma
fot. Materiały prasowe

Premiery audiomusicalu możemy wyczekiwać jeszcze w tym roku. Z pewnością warto poczekać.

Kreatywny wyczyn młodych aktorów

– To znakomicie, że nasi młodzi, zdolni aktorzy w czasach pandemii, przy tylu ograniczeniach związanych z graniem przedstawień, starają się dotrzeć do widzów na różne nowatorskie sposoby – mówi Wojciech Kępczyński, Dyrektor TM Roma.

Teatr Muzyczny Roma jest bezsprzecznie tym, który trzeba odwiedzić przy najbliższej możliwej okazji. A nawet bez okazji warto jakąś znaleźć. Fanatycy musciali, tacy jak ja, z pewnością podzielają moje zdanie. A audiomusical? Cóż, pozostaje czekać na efekty.

Artyści związani przede wszystkim z kameralną Novą Sceną Teatru Muzycznego ROMA wpadli na genialny pomysł: postanowili napisać i nagrać audiomusical na podstawie “Pigmaliona” G.B.Shawa. To jest zupełnie nowy format, coś czego do tej pory jeszcze nie było.

Audioserial projektu Audioteki
fot. Materiały prasowe

Audioserial. Kolejny, ale wyjątkowy – bazujący na prawdziwej historii

Lodowa Przełęcz to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Niewyjaśniona tajemnica tragedii rodziny Kaszniców wciąż intryguje. Miała miejsce w 1925 roku w Tatrach i zwie się ją najbardziej zagadkowym wydarzeniem w historii polskiego taternictwa oraz ratownictwa górskiego.

Trzech mężczyzn zmarło podczas przeprawy przez Lodową Przełęcz: Kazimierz Kasznica, jego syn Wacław oraz towarzyszący im młody student i taternik Ryszard Wasserberger. Ocalała tylko jedna osoba, Waleria Kaszmicowa – żona Kazimierza.

Prasa kreowała przeróżne teorie spiskowe, podejrzewano nawet, że było to morderstwo, za którym stała Kaszmicowa. A może powód zdarzenia tkwi głębiej. Może to zjawiska paranormalne, w które gorliwie wówczas wierzono?

– Jest to niezwykła historia, realizowana w samym sercu zdarzeń. Mimo iż jest fabularyzowana, nagrania w terenie dodadzą autentyczności produkcji i przybliżą atmosferę tamtych dni. Współpraca z Teatrem Witkacego w Zakopanem ma dla nas szczególne znaczenie – to otwarcie się na nowy zespół artystyczny, pracę w zupełnie nowym miejscu – mówi Paulina Drzastwa, szefowa produkcji.

Lodowa przełęcz
fot. Materiały prasowe

Audioserial oparty o scenariusz Katarzyny Gondek i Katarzyny Szczerby ukaże się w październiku tego roku.

Trwa nabór projektów

Oczywiście twórcy nadal mogą zgłaszać swoje dzieła do programu Usłysz Kulturę. Audioteka pragnie na ten cel przeznaczyć 4 miliony złotych.

Na zakończenie naboru pojawi się na stronie akcji z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wszelkie informacje dotyczące Usłysz Kulturę, a także formularz aplikacyjny znajdują się na stronie www.uslyszkulture.pl


Źródło: Informacja prasowa | audioteka.com | 7.09.2020 r.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments