Camilla Läckberg to szwedzka autorka powieści kryminalnych. Książki pisarki zawsze trafiają na czołówki list bestsellerów i tłumaczone są na kilkanaście języków. Znana jest głównie z serii przygód o Erice Falck i Patriku Hedströmie. Obecnie saga liczy 9 części, a niebawem doczekamy się 10. Zaprezentuję spośród nich 3 moich faworytów.
„Księżniczka z lodu”
„Księżniczka z lodu” to debiutancka powieść, dzięki której Camilla Läckberg zyskała rozgłos. Jak to najczęściej bywa, to, co pojawia się jako pierwsze, okazuje się najlepsze. Autorka wprowadza nas w tajemniczy świat małej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Jej rozmiar oznacza, że wszyscy się znają, więc kiedy zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny, nic nie jest już takie samo. Śledztwo na własną rękę rozpoczyna Erika Flack – pisarka i dawna przyjaciółka zamordowanej dziewczyny. W pewnym momencie dołącza do niej Patrik Hedström, który odegra w życiu Eriki ważną rolę.
„Kamieniarz”
„Kamieniarz” to trzecia część sagi. Akcja, jak w każdej książce z serii, rozgrywa się we Fjällbace. Pewnego ranka rybak znalazł w swojej sieci ciało martwej dziewczynki. Jakby tego było mało, badania wykazują, że dziecko najpierw zostało uduszone w wannie, a następnie ktoś wrzucił jego zwłoki do morza. Patrik Hedström staje przed skomplikowanym zadaniem, ponieważ zagadka z każdym dniem przeistacza się w coraz bardziej zawikłaną. Żeby ją rozwiązać, trzeba będzie kopać daleko w przeszłości.
Camilla Läckberg ma charakterystyczny styl konstruowania powieści. Przedstawiane są równocześnie dwie pozornie niemające nic ze sobą wspólnego opowieści, które na samym końcu łączą się w logiczną całość. Pierwszy rozdział dotyczy śledztwa, drugi mówi o wydarzeniach, które miały miejsce wiele lat wcześniej. Na początku czytelnik w ogóle nie widzi, co ma jedna historia do drugiej, dopóki nie dojdzie do spektakularnego finału.
„Niemiecki bękart”
„Niemiecki bękart” to jak dla mnie diamencik całej serii. Intryga goni w niej intrygę. Akcja zaczyna się, kiedy Erika znajduje na strychu w rzeczach matki stary nazistowski medal. Nie może przestać myśleć o znalezisku, dlatego postanawia udać się do miejscowego historyka, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Zachowanie staruszka intryguje kobietę, gdyż wymijająco odpowiada na jej pytania, jakby miał coś do ukrycia. Dwa dni później mężczyzna zostaje zamordowany. Erika zdaje sobie sprawę, że odgrzebała jaką sprawę z przeszłości, zatem musi rozwikłać tę układankę. Sprawa nie jest prosta, ale dzięki niej Erika pozna w końcu największy sekret swojej mamy. Dowie się, dlaczego przez całe życie traktowała swoje dzieci bardzo chłodno. Finał okaże się dla głównej bohaterki przełomowy.
Camilla Läckberg w mistrzowski sposób przedstawia niezwykłą historię ze spektakularnym zakończeniem. Wszyscy miłośnicy kryminałów powinni się zapoznać przynajmniej z tymi trzema dziełami aktorki, ponieważ niejednokrotnie można się zaskoczyć przebiegiem wydarzeń.