Dlaczego warto sięgać po literaturę klasyczną?

Młodzi czytelnicy często nie chcą sięgać po literaturę klasyczną, ponieważ zazwyczaj kojarzy im się z nudnymi lekturami szkolnymi. Odbiorca widzi słowo “lektura” – na pewno będzie katastrofa. Skąd się to wzięło? Odpowiedź jest prosta. Nie każdy nauczyciel potrafił zachęcić młodych uczniów do zagłębiania się w klimaty książek z odległych czasów.

Indywidualność

Klasyka to nie tylko nużące szkolne lektury. Wiele z nich to ponadczasowe utwory, które wielokrotnie mogą wprawić nas w zaskoczenie. Literaturę klasyczną świetnie definiuje np. twórczość Jane Austen, gdyż wciąż jest podstawą do prób zekranizowania kolejnych jej interpretacji. Większość z nas myśli, że ogląda zwykły film kostiumowy, a nie zdaje sobie sprawy z tego, że inspiracją była książka. Jane Austen, tak jak większość klasycznych pisarzy, przedstawiała codzienne życie zwykłych ludzi. Dla nas jest to niezwykła okazja, żeby poznać tradycje i obyczaje minionych czasów. To taka lekka lekcja historii, przekazana w przyjemny i obrazowy sposób. Jednakże dobór utworów jest indywidualny. Klasyka nie oznacza też, że wszystkie książki przypadną nam do gustu. Są lepsze i gorsze, ale każda z nich czegoś nas uczy.

Miłość

Motywem przewodnim w literaturze klasycznej jest przede wszystkim miłość. Widzimy zaloty zakochanych mężczyzn, którzy muszą wykazać się większą odwagą, niż wyznanie miłości za pomocą sms-a. Obserwujemy, jak główne bohaterki z zapartym tchem wyczekują nadejścia listu; na odpowiedź często musiały czekać kilka tygodni. To pokazuje, jakie uczucie było trwałe i silne. Nawiązanie z kimś relacji wiązało się z pewnego rodzaju obietnicą. Obecnie w powieściach wiele jest wulgarności, pokazywana jest bardziej intymna strona związku. Jak było dawniej? To było nie do pomyślenia, dlatego klasyka wyróżnia się czystym i pięknym uczuciem miłości. Opis pocałunku to najwięcej, czego możemy doświadczyć, ale za to jakie wywołuje on w nas emocje! Pokazuje, że minimalizm potrafi zadziałać na wyobraźnię najmocniej.

Klasyka

Księgarnie i wydawnictwa wyciągają do czytelników pomocną dłoń, ponieważ proponują klasyczne utwory w odświeżonych okładkach. Ma to na celu przyciągnąć rzesze nowych miłośników czytelnictwa oraz pokazać, że “dawne” nie oznacza “gorsze” czy “droższe”. Wiele z pozycji klasycznych można dostać za mniej niż 15 zł, co obecnie oznacza, że można się wręcz obłowić i skompletować klasyczną kolekcję. Gwarantowany jest piękny, wyszukany język oraz przestroga dla różnych życiowych wyborów. Wiele sytuacji przedstawianych w tych utworach ma swój odpowiednik w dzisiejszych czasach, ponieważ właśnie na tym polega uniwersalność powieści klasycznych. Zachęcam do czytania. W odświeżonych okładkach można znaleźć powieści takich autorów jak: Jane Austen, Emily Jane Brontë, Thomas Hardy, Charlotte Brontë i wielu innych.