Spotkaj się wirtualnie z Mariuszem Foreckim, autorem książki „Mechanizm”

0
107
Fot. Mariusz Forecki

Jacy byliśmy? Jak wyglądał nasz kraj, a jak żyje się teraz? Na to pytanie odpowiada książka Mechanizm autorstwa Mariusza Foreckiego dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się zrozumieć i docenić jak zmienił się nasz kraj w latach 1988-2019. Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na wirtualne spotkanie z autorem.

Mariusz Forecki, fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009.

Autor książek: I LOVE POLAND (ZPAF OW, Poznań 2009), POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików za osiągnięcia w fotografii dokumentalnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego ostatnia książka pt.: CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH​ zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii: fotografia współczesna. Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE. Mieszka w Poznaniu.

30 lat na zdjęciach

Opowieść w najnowszej książce Mariusza Foreckiego rozpoczyna się jeszcze w roku 1988 od zdjęć, a w zasadzie małych wglądówek przedstawiających wizytę brytyjskiej premier Margaret Thatcher w Hali Mirowskiej w Warszawie i zakup przez nią jabłek. Na zdjęciach zrobionych rok później możemy zobaczyć ostatni zjazd PZPR w sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wewnątrz panuje podniosła atmosfera. Natomiast tuż obok dworzec kolejowy Warszawa Centralna i manifestacja niewielkiej grupy opozycjonistów, rozganianej przez milicję gazem łzawiącym, płakami, czym tylko się da. Zdjęcia układają się w znaczącą dla polskiej społeczności historię w latach 1989 – 2019.

Książka jest ważnym, fotograficznym dokumentem ewolucji polskiego społeczeństwa w ostatnich 30 latach, widzianej poprzez wydarzenia, które dotknęły każdego z nas i w większości nie trafiły na pierwsze strony gazet – mówi autor książki.  Początek lat 90-tych to duża wolność twórcza i świetny czas dla fotografa-dokumentalisty. Ruszyła rewolucja, która zmieni całe społeczeństwo – dodaje.

Książka została wydana przez wydawnictwo PIX.HOUSE. Do współpracy fotograf zaprosił grafika i projektanta książek fotograficznych Andrzeja Dobosza, który zaprojektował jego ostatnią książkę o Rosji Człowiek w ciemnych okularach. Wstęp napisał Piotr Gajdziński, autor głośnej książki o premierze Mateuszu Morawieckim. Co ciekawe photobook ma dwie różne okładki. W wydaniu publikacji pomogli również internauci, którzy na stronie polakpotrafi.pl zebrali ponad 20 tys. zł. Została nagrodzona Grand Press Photo w kategorii Książka Roku, zdobyła wyróżnienie na Pictures of the Year International.

Spotkanie poprowadzi Adrian Wykrota na YT Pix.House. Podczas spotkania na żywo będziemy czekać na Wasze pytania – najlepsze z nich zostanie nagrodzone książką z autografem autora.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments